769 leiding van dat personeel. Een burger marconist vormen in 5>/2 maand is al uitgesloten, derhalve zeker een miliiair marconist, die in dezelfde periode ook nog zuiver militaire zaken heeft aan te leeren. Schr. wijst erop, dat de waarde der radioverbinding behalve door onvoldoend geschoold personeel eveneens in gevaar kan worden gebracht als men haar onnadenkend onder alle gevechtst omstandigheden wil gebruiken. Het is niet zonder bedoeling, dat men in het Fr. Leger het gebruik van radio o.a tijdens den naderingsmarsch verbiedt omdat, waar vroeger de vijand de nadering hoogstens zag, hij door de radio verbinding die nadering ook nog zou kunnen hooreti. Schr. waarschuwt hier tegen, omdat, naar hij opmerkt, het gevaar van inzetten van radioposten in Nederland tijdens bv. den naderingsmarsch meermalen onderschat wordt, doordat het gemak, dat men ervan heeft hooger wordt aanslagen dan de be zwaren, welke het in werkelijkheid ontegenzeggelijk zal hebben. Luchtvaart. Allgemeine Schweizerische Militarzeitung Mei 1932 No. 5. Colonel A. GrassetChronique militaire frangaise. Gezien de vorderingen, welke de techniek allerwege doch in het bijzonder ook in den vliegtuigbouw maakt, behoeft het geen nader bewijs, dat vltn, thans aangeschaft, over een jaar of tien niet meer up to date, zelfs behoorlijk verouderd zijn. In een weermacht, beschikkend over bescheiden middelen voor aankoop van materieel, is het een puzzle op zichzelf om te zorgen, dat het vltmaterieel voldoende modern is om met kans op succes den strijd met den vijand in in de lucht te kunnen aanbinden. Om 6 vltn te kunnen uitbrengen, wordt h. 1.1. aangenomen, dat moet wor den beschikt over 12 a 14 vltn nl. 2 als directe reserve in de vltafd. en 4 a 6 als directe reserve (de oorlogsreserve is hierin dus niet begrepen). Een modern vit. (Fokker, Curtiss) kost inclusief, den motor 50 a f 60.000, dus 14 van dgl. vltn 700 a f 840.000 of, inclusief 6 reserve-motoren rond 1 millioen. Soliede gebouwde vltn. zooals de even genoemde, bereiken bij goed onder houd en indien ze niet voortijdig moeten worden afgeschreven doordat ze bij een crash geheel of grootendeels worden vernield, een gemiddelden leeftijd van, laten we zeggen, 8 a 10 jaar. Gelet op de hooge kosten van aanschaf fing en van het opleggen van een stock aan onderdeden, is het gewenscht, de vltn. ook gedurende die geheele periode in dienst te laten. Kon men nu na die 8 a 10 jaar zeggen, we hebben nu alleen materieel, dat niet alleen verouderd doch ook net opgevlogen is, welnu, dan was het eenvoudig en kon men het aan den dijk zetten om vervolgens het dan verkrijgbare, modernste materieel aan te schaffen. Zoo is het echter niet, want in die 8 a 10 jaren moesten ook periodiek, telken jare, vltn voor verwisseling worden aangeschaft, welke van precies hetzelfde type moesten zijn als het aanvankelijk aangeschafte daar verschillen in materieel (snelheid, plafond enz.) in de vltafdn. hoogst ongewenscht zijn. M. A. W. na die 8 a 10 jaar zitten we ook met materieel, dat verouderd is, doch pas één of enkele jaren heeft dienst gedaan. De oplossing van het vraagstuk is uiteraard om de onderdeelen achtereen volgens van up to date materieel te voorzien en het verouderde doch nog niet opgevlogen materieel doen opschuiven naar andere vliegtuigafdn. welke het dan voorloopig met het oude type vit. moeten stellen en eerst later voor moderniseering in aanmerking komen. Het komt ons van belang voor in het kort te vermelden hetgeen Col. Grasset in bovenvermelde kroniek omtrent dit probleem zegt t. a. v. de Fransche militaire luchtvaartHeftige critieken zijn in de pers verschenen, waarin wordt gezegd, dat onze vltn. verouderd zijn, ongeschikt voor hun taak, dat zij in elk geval inferieur zijn aan die, in het buitenland in gebruik en niet in staat om het eigen land tegen een vijand, aanval te beschermen. Een luchtvloot van een sterkte als de Fr. is niet te improviseeren. Zij is het gevolg van een ontwerp van de legerleiding, die, afhankelijk van de wijze waarop zij de taak van de luchtmacht in het kader van het algemeene operatieplan

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 83