771 Als nachtbombardeertoestel is in gebruik de Lioré, ontworpen in 1924, welke onvoldoende actie-radius bezit om alle kwetsbare objecten van mogelijke tegenstanders te bereiken, doch hetwelk des ondanks een uitmuntend vliegtuig is, waarvan juist het vermogen op 840 a 960 pk. is gebracht door de Jupiter- motoren door 4 lichtere te vervangen. Hierdoor is het toestel in staat om 1000 K. O. bommen te vervoeren tot op 500 K. M. van de eigen linies. Het progr. 1928 voorziet voorts in een nieuw type nightbomber, 3 zïts, ge wicht 8 ton, bewapend met 9 mitrs en 13 bomafwerpinrichtingen, een 4-mo- torig toestel, snelheid 240 K.M., dat 1000 K. G. bommen tot 800 K. M. van de eigen linies kan vervoeren. De absoluut vredelievende bedoelingen van de Fr. militaire luchtvaart wor den geïllustreerd door het volgende „La France ne songeant nullement a pratiquer des attaques massives d'aviation contre les villes de Vadversaire éventuelces moyens d'action suffisent largement pour l'exécution de ses plans de guerre. Et si cel adver- saire s'avisait de bombarder une ville frangaise, elle aurait tout de même les moyens de llen faire repentir, par une riposte foudroyante. Car outre les es cadrilles du nouveau Licréelle a, elle aussi, dans le Dyle Bakalanle D. B. 70, un monstre comparable au hinkers O. 38, au Cornier, ou au Caproni, puisqu'il est capable de porter 2600 kilos de bombes d 1000 k. m. au-dela des lignes ou 1500 kilos a 1400 ou 1500 k. m." v. O. Materieel. „Wehr und Waffen" van juni 1932 geeft een uitvoerige beschrijving van het 8 cm. Luchtafweerkanon van de H. I. H. „SIDERIUS" uit Rotterdam. Zooals uit de foto's blijkt, is het kanon geconstrueerd op een pivot, terwijl het geheel in den schietstand rust op een „Kreuzlafette", waardoor, zooals de proeven uitwezen, onder alle omstandigheden (weeke bodem harde grond) bij deze lichte affuit een alleszins voldoende stabiliteit wordt verkregen. De richtmiddelen laten het volgen van zich zeer snel verplaatsende doelen toe. De bediening is zeer eenvoudig. De overbrenging geschiedt langs elec- trischen weg van een centraal vuurleidingstoestel uit en berust op een „volg- wijzersysteem". De voornaamste gegevens van dit kanon, dat blijkbaar gunstig is ontvangen, zijn Kaliber 80 mm.; lengte 50 kal.; V° 750 m. Dracht 15 k. m.Vert. dracht 9 k. m.; Proj. gewicht 8 k.g. Gewicht vuurmond 3800 k. g.Vert. schootsveid 3° tot 809. Zijw. schootsveld 360°; vuursnelheid 20 25 schoten per minuutverplaat sing 35 k. m. per uur; terugloop 570 1200 mm.; levensduur schietbuis 1500 schoten. De terugloop wordt hydraulisch geremd en is aut. veranderlijk; het in batterij loopen wordt verkregen langs hydro-pneumatischen weg. Ballistische nomogramme. De artilleristen, die zich tot de studie van bovenstaand onderwerp aange trokken gevoelen, vinden in „Wehr und Waffen" van Juni j 1. een be langrijke studie voorzien van talrijke voorbeelden, van de hand van Dr. Ing. D. Wehage. De bedoeling van schrijver is, dat zijn artikel er toe zal bijdragen aan de „Nomographic, d.h. die Kunst des Entwurfs graphischer Rechentafeln", waarvan het belang op allerlei technisch gebied wordt ingezien, ook in de ballistiek een grootere plaats in te ruimen. Het artikel bevat o.a. een nomogram waarbij de dracht X als functie wordt verkregen van den uitvaartshoek en den ballistischen coëfficiënt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 85