772 Een ander voorbeeld loont aan, op welke wijze de ballistische coëfficiënt wordt verkregen als functie van het projectielgewicht P, kaliber d, en vorm- P coëfficiënt i, volgens de formule C°= ^2. Op duidelijke wijze geeft schrijver aan, hoe het mogelijk is, langdurige berekeningen te ontgaan en met behulp van nomogrammen in voldoenden graad van nauwkeurigheid binnen enkele oogenblikken de gewenschte gege vens te verkrijgen. Schietoefeningen. In Mil. Wiss. Mitt." van Juli/Augustus 1932 geeft Luitenant-kolonel Krischer-Wehregg zijn denkbeelden weer ten aanzien van de wijze, waarop, naar zijne meening, op het oefenterrein de schietopleiding behoort te worden gehouden. Het is de bedoeling van schrijver, dat aan iedere schietoefening een behoorlijke tactische grondslag wordt gegeven en dat bij de uitvoering geheel dienovereenkomstig wordt gehandeld. Hij beroept zich hierbij op het Oostenrijksche schietvoorschrift, dat reeds bij de inleiding zegt: „Das Schies- zen ist immer eine taktische Handlung und zwar eine Kampfhandlung'' en verder „Die Kunst des Schieszens liegt in dem Ausgleich zwischen Zeit und Wirkungsmöglichkeit''. Schrijver geeft dan zijn opvatting, waarop het verdere betoog gebaseerd is, als volgt weer„Das Schieszen der Artillerie darf daher niemals Selbst- zweck sein, immer ergibt es sich als Notwendigkeit im Rahmen einer Ge- fechts- oder Kampfhandlung". Ook op het schietterrein vormt derhalve de tactische handeling den grond slag voor de keuze van het doel, voor de samenwerking met andere wapens, terwijl zij tevens van grooten invloed is op de wijze, waarop het doel wordt bevuurd, hetgeen tot uiting komt in het vuurplan van den batterijcommandant. Behalve het schieten op zich zelf, wil schrijver alle overige handelingen van de artillerie, den opmarsch, het stellingnemen, het kiezen en inrichten van de waarnemingsposten enz. geheel inpassen in den tactischen opzet. „Beim Stellen und Lösen von Schieszaufgaben darf nicht nur das Schieszen selbst in Betracht gezogen werden, sondern es müssen auch alle sonstigen Umstande, die auf die Feuertatigkeit Einflusz nehmen, mit berücksichtigt werden und Verwer- tung finden". Ten slotte geeft schrijver enkele uitgewerkte voorbeelden, waarbij o. a. een batterij in stelling komt ter ondersteuning van een voorhoede. Deze opzet wordt verder uitgewerkt. De artillerie wordt versterkt en krijgt een nieuwe opdracht, waarbij de afdeeling in gevecht wordt gebracht. Wij meenen dit artikel, waarin nog enkele andere voorbeelden worden uitgewerkt, ernstig ter bestudeering te mogen aanbevelen. Het is sober en duidelijk gesteld en voorzien van zeer overzichtelijke schetsen. „INFANTERIE GEHT DURCH ARTILLERIE HINKT NACH" - Onder dezen titel beschrijtt maj. Deuringer in het „Mil. Wochenblatt No. 3" op welke wijze een regiment infanterie, dat optrad als voorhoede van een Divisie, in zeer moeilijke omstandigheden kwam te verkeeren, omdat de artillerie niet in staat was op tijd. den noodigen steun te verleenen. De Duitsche voorhoede, krachtig vervolgend, liep op een gegeven oogenblik tegen een sterke Fran- sche achterhoede-stelling op, welke door een belangrijke artilleriemacht werd gesteund. De Duitsche infanterie leed zware verliezen, zoodanig zelfs, dat er een moment ontstond waarop de toestand zeer gevaarlijk kon worden geacht en de voorhoede met vernietiging werd bedreigd, terwijl de hoofdmacht nog in ont wikkeling was. De infanterie ontving pas zeer Iaat artilleriesteun en toen was zij dan ook in staat, voorwaarts te gaan. Heftig zijn de verwijten van de Duit sche infanterie aan de artillerie geweest over haar achterblijven. Schrijver gaat dan de oorzaken daarvan na en komt tot de volgende resultaten Door het krachtig voorwaarts stormen van de voorhoede was de artillerie niet meer in staat, met vuur te steunen, omdat de verbindingen ontbiaken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 86