773 terwijl uitzicht in het terrein zeer moeilijk was. De artillerie was niet bij machte het tempo van de infanterie te volgen. Een zeer ongunstige factor hierbij was nog, dat het terrein, waardoor de artillerie verplaatst moest worden, zeerbe- boscht en moerassig was en aan het verkeer ernstige belemmeringen in den weg legde. Een buitengewoon onaangename samenloop van omstandigheden der halve, waarbij nog kwam, dat de infanterie tot staan werd gebracht op een kaal terrein, waar zij aan een zeer hevig vuur werd blootgesteld. In dergelijke gevallen, aldus schrijver, waarbij de toestand een „rück- sichtlose" vervolging eischt, terwijl het terrein hier ernstige belemmerin gen schept, behoort de artillerie niet, zooals hier gebeurde, onder de bevelen van den hoogsten artillerie commandant te blijven, doch bij de infan terie te worden ingedeeld en onder haar bevelen gesteld. „Der weichende Feind wird sogar mit Vorliebe breite Abschnitte und lange Engen auswahlen, um dort die nachdrangenden Vorhuten abzustreifen. Dan besteht immer die Oefahr, dasz die Inf. durchgeht und jenseits des Hindernisses dem feindlichen Geschutzfeuer zum Opfer fallt, wahrend die Art. diesseits bleibt und ausge- schaltet ist. Das laszt sich nur vermeiden durch eine weitgehende Unterstellung der Art. unter die inf. Die Verfolgung wird ohnehin eine einheitliche und ge- schlossene Verwendung gröszerer Art. Einheiten weder erfordern noch erlauben. French artillery Doctrine. Onder dezen titel geeft Maj. WOOD, gewezen leerling van de „Ecole de Guerre" in „the Field Artillery Journal" van Mei/Juni 1932 een beknopt en duidelijk gesteld overzicht omtrent de Fransche denkbeelden betreffende het gebruik van de artillerie, waarvan in dit uittreksel de voornaamste punten zullen worden weergegeven. „By means of his artillery a commander, even of the highest grade, is able to intervene immediately and forcibly in battle with powerful concentrations of fire over extensive and deep zones of action" Vuuruitwerking. Deze is van materieelen en moreelen aard de onderscheiding wordt in dit verband gemaakt tusschen „fire for destruction" en fire for neutralization". De artillerist hecht echter weinig waarde aan deze indeeling, omdat hij weet, dat de mate van neutraliseering afhangt van de werkelijke verliezen en de voortdurende bedreiging daarmede. Vandaar dat hij op het gevechtsterrein steeds zijn pro jectielen op het doel zal trachten te brengen en streeft naar een met juisthed afgegeven vuur. „Zone Fire" De nadruk wordt gelegd op dit vuur, het eenig middel om bewegende doelen te bereiken door „the zone of immediate movement" met vuur te beleggen. Het sorteert slechts effect, indien het binnen een bepaalden tijd met voldoende dichtheid kan worden afgegevenvandaar gebruik van de artillerie en masse". De consequentie van dit gebruik is een gecentraliseerde commandovoering. Schrijver behandelt dit onderwerp verder in verband met opdrachten, welke de artillerie zal krijgen te vervullen. Gewezen wordt nog maals op het groote belang van „vuurconcentraties". „To command artillery is to maneuver its fire. To maneuver artillery-fire is to combine and coordinate the action of different units for the attack of the various objectives assigned by the higher command. Maximum effect will be attained usually by attacking the objectives with sudden and powerful concentrations of fire". Schrijver wijst er nadrukkelijk op, dat de verdeeling van de artillerie in di visie- en korps-artillerie niet star mag zijn, zoodat gebeurlijk een concentratie van alle artillerie op eenzelfde doel mogelijk moet zijn. Met betrekking tot „artillerie-groepen" wordt opgemerkt, dat „a groupment is composed of various battalions (afdeelingen) or batteries placed under the same command for the execution of a common mission in the same normal zone Het artikel, waarop nog een vervolg zal verschijnen besluit met een korte verhandeling van het gebruik van de divisie- en korpsartillerie, waarop nog nader zal worden teruggekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 87