treinformatie, die op de vlaktelijn in zijn geheel vervoerd kan worden, op de berglijn zal moeten worden gesplitst, wat weder als consequentie met zich brengt, dat op de stations van splitsing de noodige locomotieven beschikbaar moeten zijn. Zooveel mogelijk dient te worden gestreefd naar gelijktijdig vervoer van onderdeelen ter sterkte van een bataljon, batterij, enz. met de bijbehoorende troepentreinen. De capaciteit van de vlakte- lijnlocomotieven legt in dit opzicht geen moeilijkheid in den weg. Ten einde voor het concentratievervoer de volledige beschik king te hebben over den spoorweg en alles, wat daarbij behoort, alsmede over de diensten van het personeel, kan de Gouverneur- Generaal ten allen tijde het gebruik daarover vorderen. Ten aan zien van het gebruik van den Staatsspoorweg is de vordering feitelijk als een formaliteit te beschouwen. Twijfel, dat niet in alle opzichten de noodige medewerking zal worden verleend, is on gegrond en de eenige factor, die dan ook vordering noodzakelijk maakt, is, dat het personeel zoodoende wordt gedwongen, zijn diensten te verleenen. Op het niet opvolgen van de alsdan gege ven bevelen zijn straffen gesteld. Met betrekking tot de particu liere maatschappijen is de toestand eenigszins anders. De vorde ring komt in nauw verband te staan met de naderhand door het Land uit te keeren vergoeding. Weliswaar maken de desbetref fende voorschriften geen verschil in dezen tusschen de staats spoorwegen en de particuliere maatschappijen maar het spreekt vanzelf, dat een aan den dienst der Staatsspoorwegen uit te be talen vergoeding landsgelden zijn, die voor den lande zelf geen uitgaven vertegenwoordigen, omdat zij van den eenen landsdienst op een anderen landsdienst worden overgeschreven. Ook ter handhaving van de inwendige veiligheid kan het gebruik van de spoorwegen worden gevorderd. Onder die omstandigheden zal echter het militair vervoer van heel wat minder beteekenis zijn. Bovendien zal, waar de verschillende onderdeelen niet zoo gebonden zijn aan hun troepentreinen, meer gebruik kunnen worden gemaakt van auto's. Verpleging bij spoorwegvervoer. Volgens de nog bestaande voorschriften moet in de verpleging van de troepen bij vervoer per spoor op daarvoor bepaaldelijk aangewezen stations worden voorzien. Een dergelijk systeem is te verwerpen en wel in de allereerste plaats, omdat in geval van vertraging in den treinenloop, en meer nog bij storing van den dienst, de verpleging in de war zal loopen. Bovendien moet de treinenloop niet afhankelijk worden gemaakt van de verpleging. Het is zaak, de troepen in den kortst mogelijken tijd over te brengen de Permanente Militaire Spoorwegcommissie, wie die 695

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 9