6. DE DOORDRINGBAARHEID VAN MOSTERDGAS EN LEWISIET IN VERSCHILLENDE STOFFEN. door J. F. VAN KERVEL, le luitenant der infanterie. Aangezien het mosterdgas nog steeds als de Koning der gassen wordt beschouwd en men volgens de meeningen van verschillende buitenlandsche schrijvers rekening houdt met het gebruik van dit gas in een volgenden oorlog, zijn de onderzoekingen van Dr. Hermann Büscher, neergelegd in het werk ,,Grün und Gelbkreuz, Speziele Pathologie ünd Therapie der Körperschadigungen dürch die chemischen kampfstoffe der Grünkreuz ünd der Gelpkreuz- Gruppe" van zeer veel belang en stellen wij ons daarom voor het voor ons meest belangrijke gedeelte van dit nieuwe standaardwerk, n.l. de doordringbaarheid van mosterdgas en lewisiet in verschil lende stoffen, nader te bespreken en wel juist om het feit dat de algemeen heerschende begrippen betreffende de doordringbaar heid van mosterdgas en lewisiet in verschillende stoffen, te alge meen zijn, hetgeen o. a. duidelijk moge blijken uit de in de verschillende voorschriften gegeven (te algemeene) beschermings maatregelen tegen die gassen, waarbij geen rekening wordt gehouden met de aan bijna iedere stof eigenzijnde weerstands kracht tegen deze strijdgassen. Aangezien deze proeven op levend menschenmateriaal zijn gehouden, moge hieraan zeer veel waarde worden gehecht en moeten de daarbij verkregen resultaten niet alleen als richtlijn dienen voor de bescherming van den onbeschermden man in besmet terrein, doch ook als basis worden beschouwd waarvan moet worden uitgegaan voor de oplossing van het moeilijke vraagstuk n.l. een goede gasbeschermende kleeding. Het Vredesverdrag van Versailles eischte van Duitschland de vernietiging van alle voorraden gas en gasmunitie. Het grootste gedeelte hiervan bevond zich nabij Breloh op de Lüneburger Heide. Hier lagen dan ook geweldige voorraden Duitsche en eenige duizende tonnen veroverde buitenlandsche gasmunitie op gestapeld. Aanvankelijk niet wetende op welke wijze deze voor raden moesten worden vernietigd, maakte op 24 October 1919 een geweldige explosie aan alle voorstellen en overwegingen betreffende de vernietiging een einde. Door tot dusverre niet op- 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 55