Door nu geheel ongevraagd Iré-le-Sec in den weg op te nemen, maakte generaal De Langle het toch al smalle legerkorpsgebied nóg nauwer. De legercommandant grijpt geheel onnoodig en op zeer onge- wenschte wijze in in de bevoegdheden van de korpscommandanten, door voor het 2 C. A. te bepalen, dat de 4e divisie de voorhoede zou vormen ik konn hierop later nog terug, doch vermeld nu al onder verwijzing naar Kaart A dat in het gebied van het 2 C. A. de 3e divisie links stond en de 4e rechts, en dat het geheele korps over de brug in Montmédy marcheerde. Ten slotte volgt nog Joffre's bevel dat het offensief inleidde Armées de l'Est. Au G. Q. G. Ie 21 aofit 1914, 7 heures 25. Etat-Major Général. 3e Bureau. 1570. Le commandant en chef au commandant de l'armée de St'enay. Orientez dès aujourd'hui vos colonnes sur le front général indiqué par mon ordre d'hier 20 aout, 8h. 30 moet zijn 20 h. 30, zie blz. 783), en mesure de déboucher au nord de la Semoy. Demain 22, Ie mouvement se poursuivra en direction s u d, nord*), votre droite miarchant par Rulles, Léglise, Ebly, Nives, route vous appartenant. La Ille armée marchera en échelon refusé a votre droite. L'ennemi sera attaqué partout oü on le rencontrera. Le général commandant en chef, J. JOFFRE. Er is hierbij nog een onopgehelderde kwestie. Het bevel No. 1570 was een telegram en komt als Annexe 696 in het officieele Fransche Stafwerk voor. Daarnaast wordt op blz. 80 van het „Rapport de Ia Commission d'en- „quête de la Chambre des Députés sur le röle et la situation de la métal- „lurgie en France, La perte de Briey", dat overigens de bevelen letterlijk geeft, dit bevel van 7 h. 25 met de volgende verschillen opgegeven Het draagt als titel „Ordre particulier No. 16 a la IV armée" terwijl in den teksti.p.v. „8 h. 30" staat „20 h. 30" en voor „sud-nord" staat „nord-ouest". Beide zijn officieele stukken. De titel „bevel No. 16" zou kunnen, als schriftelijke bevestiging van het telegram. Inderdaad is de „Ordre part. No. 15" te 7 h. uitgegeven aan het 5e Leger, en de Ordre part. No. 17 te 21 h. 30 aan de 3e en 4e legers. Maar de moeilijkheid zit hem in 't feit, dat het telegram de aanvalsrichting „sud-nord" noemt en het bevel No. 16 „nord-ouest". Stond er „nord-est" dan kon ik het begrijpen, maar „nord-ouest" is een puzzle, die ik aan liefhebbers voorleg. 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 11