VI. De uitvoering van den opmarsch door het 2. C. A. Voor de samenstelling van het 2 C. A. verwijs ik naar de Bijlage B, welke de Ordre de Bataille weergeeft voor het 2 C. A., de neventroepen voor zoover van belang, en den vijand. Voor de legering van de onderdeden van het 2 C. A. in den avond van 20 Augustus verwijs ik naar Kaart A en Bijlage C. Als gevolg van het voorbarige operatiebevel No. 18 van 20 Augustus te 19.00 (zie blz. 781) gelastte Général Gérard, C.-2 C. A. in den nacht van 20/21 Aug. te 1.00 alarm voor het geheele korps en samentrekking nabij de volgende plaatsen 4e Divisie 87e Brigade verzameld bij de Chiers-brug van Ve losnesTorgny (D 7e Brigade verzameld bij Iré-le-Sec 3e Divisie 6e Brigade in marschcolonne in Montmédy, 5e Brigade opsluiten. De Chasseurs (18 B. C. P.) die de opdracht kregen om de brug bij Velosnes te bezetten, en die er voor zich zelf graag een schepje bij doen, gingen, toen zij de Chiers-brug reeds door 117 R. I. van het 4 C. A. bezet von'den, de brug en de Belgische grens maar over en stelden zich op in Torgny vóór 117 R. I. van het nevenkorps. Dit bezorgde hun het voorrecht om bij het aanbreken van den dag het eerste treffen met de Duitsche cava lerie van 117 R. I. af te snoepen het berokkende de chasseurs één doode en de ulanen drie. De verplaatsing van de overige deelen verliep zonder bijzon dere voorvallen. In enkele werken trof ik de onbeantwoorde vraag aan, waar voor dat alarm voor het geheele legerkorps nu eigenlijk noodig is geweest, oimdat in bevel No. 18 alleen samentrekking in een bepaald gebied werd verlangd, en het niet noodig was om daar voor het geheele korps in beweging te zetten. Hierin is natuurlijk een grond van waarheid maar men moet wel bedenken, dat de legercommandant in plaats van de ver spreide legering (zie bijlage C) een „stationnement d'alerte" wilde imiet de divisiën naast elkaar. Het was dus niet voldoend om de troepen binnen het nieuwe gebied te brengen, ze moesten er ook een bepaalde gereedstelling innemen en dat alles moest in dien korten zomernacht bij het licht worden zijn afgeloopen. Nadat de nieuwe opstelling was ingenomen, werd het afzon derlijke bevel van 21 Aug. te 2.30 (zie blz. 784) ontvangen, en bleek dat de weg Jarnetz, Iré-le-Sec (niet door Joffre genoemd), Bazeilles, Velosnes, Ecouviez voor het 3e Leger bestemd was en dus moest worden vrijgemaakt en omdat daarna in de marsch- strook van het 2 C. A. nog maar één brug over de Chiers over bleef (in Montmédy), moest men van de opstelling „par 786

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 12