Ik merk terloops op, dat volgens het legerbevel van 2.30 (zie blz. 784) het vooruitgeschoven detachement van het C. A. Col. ook in Meix-devant-Virton bleef en voorts dat de sterke voor hoede in Villers-la-Loue nog ver achter was ten opzichte van Joffre's wensch, die in zijn bevel van 20.30 (zie blz. 783) Tintigny had aangegeven. De marsch was voor de 4e divisie, die al van 1.00 in touw was, zeer vermoeiend vooral toen de marschweg voorbij Thonne-la- Long geheel geblokkeerd bleek door de treinen van het C. A. Col. die van Sommethonne en Thonne-la-Long in afmarsch waren naar Avioth en Breux, en die van het 19 Chasseurs a cheval, die over Villers-la-Loue moesten oprukken naar Meix-devant-Virton. Dat de marschdiscipline hieronder moest lijden is duidelijk, en ik zal hierna daarvan nog een voorbeeld geven. Terwijl de voorhoede (7e brigade) nog worstelde om Villers- la-Loue te bereiken, en het hoofd van de hoofdmacht, dat met 120 R. I. en de art. in Thonne-la-Long en de chasseurs in de beide Verneuils moest legeren, reeds de kwartieren had betrokken, kwamen nieuwe bevelen de rust weder verstoren. Dat zat aldus Général De Langle had op 21 Aug. te 13.00 n.a.v. Joffre's bevel van 7.25 (zie blz. 785) een nieuw bevel uitgevaardigd, dat als volgt luidde Armée de Stenay. Q. G. de Stenay, 21 aout, 13 heures. Etat-Major. 3e Bureau. No. 240/3. Ordre particulier au 2e corps, corps colonial et 12e corps. Demain 22, la 4e armée entame son mouvement offensif vers Ie n o r d appuyée en échelon a droite par la 3e. Le mouvement a droite de la 4e armée se fera dans Ia zone limitée a droite par la route incluse Meix-devant-Virton, Tin tigny, Rulles, Léglise, Ebly, Nives. L'ennemi sera attaqué partout oü on le rencontrera. Au re?u du présent ordre, Ie 2e corps et le corps colonial por- teront dés aujourd'hui 21 aout leurs avant-gardes 2e corps sur Bellefontaine Corps colonial sur Saint-Vincent et Jamoigne. Les têtes des gros seront portées sur la ligne Meix-devant- Virton (2e corps), Gérouville, chateau d'Orval (corps colonial"). Le 2e corps marchera en une seule colonne par la route Mont- médy, Grand-Verneuil, Petit-Verneuil, Thonne-la-Long, Somme thonne, Meix-devant-Virton, Bellefontaine et fera serrer la queue de ses combattants jusqu'a Han-les-Juvigny. 788

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 14