De 4e divisie, die vóór den afmarsch uit Montmédy reeds ge- ruimen tijd in touw was en al een flinken afstand had afgelegd, had niet genoeg weerstandsvermogen meer over om de vele ern stige marschstoringen, welke tijdens den warmen zomermiddag haar deel werden, te verdragen. Een beter gedisciplineerde troep zou ongetwijfeld ondanks de vermoeienis de bevelen hebben uit gevoerd maar de onvoldoend strenge tucht, welke in vele Fransche eenheden in Augustus 1914 heerschte, verdroeg zoo zware eischen niet. De staf van het 2 C. A. is in Montmédy, „oü il ignore la „salade confectionnée entre Sommethonne et Bellefontaine", zooals Qénéral Cordonnier het zoo bloemrijk uitdrukt. Het hoofd van de hoofdmacht (120 R. I.) is 5 a 6 km. vóór de voorhoede gelegerd, wat den Général Regnault weer de opmerking ontlokt „La 87e Brigade faisant d'elle-même la salade dont parle le „Général Cordonnier, encadre la 7e brigade". Het 9 B. C. P., dat in VilIers-la-Loue moest zijn, en dat in Thonne-la-Long van den Brigadecommandant (Gen. Cordonnier) persoonlijk het bevel krijgt om in Sommethonne te gaan legeren, wat overigens óók in strijd was met de bevelen, trekt zich van al die bevelen niets aan en blijft rustig legeren in Thonne-la-Long, waar het bij den afmarsch op 22 Augustus aan de 3e divisie den weg verspert en de noodige vertraging veroorzaakt. Op het 19 Chasseurs a cheval en de 7e Brigade kom ik hierna nog terug. VIL De bevelen voor den 22 Augustus. De Commandant van het 4e Leger, die nog onbekend is met de over de geheele linie ondervonden stoornis, en dus denkt, dat Bellefontaine door een sterke voorhoede van de 4e divisie is bezet, geeft op 21 Augustus te 18.00 het volgende bevel uit voor de operatiën van den 22 Augustus. Armée de Stenay. Q. G. de Stenay, 21 aoüt, 18 heures. Etat-Major. 3e Bureau. Ordre général No. 20 concernant les opérations du 22 aofit. Ire Partie. 1. Demain 22, la 4e armée entame son mouvement offensif vers Ie nord appuyée en échelon en arrière a droite par la 3e. L'ennemi sera attaqué partout oü on le rencontrera. Troupes de salade troepen uit verschillende korpsen bij elkaar ge voegd of, populair uitgedrukt, ook wel „een zoodje". 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 17