Les 3 autres escadrons se porteront a Etalle, d'ou ils éclai- reront dans les directions de Vance, Hachy, Habay-Ia-Neuve. II s'agit de savoir le plus tot possible si l'ennemi débouche par ces directions. Renseiignements a Bellefontaine. Les T. R. (T. R./l, sons de dist. et de rés.) attendront a Grd-Verneuil de nouveaux ordres. ct commandant, bde brigade, 2 gr. A. D./4 deux groupes artillerie divisionnaire de la 4e division, k kilomètres, S. sud, T. R. train régimentaire (bagagetrein), sons sections. Marbehan ligt op den weg Bellefontaine, Tintigny, Ansart naar Léglise iets Noordelijker dan Rossignol (Kaart A, A 4). Het bevel is goed, beknopt en duidelijk. Er rijzen alleen twee vragen, en wel 1. Waarom heet het „voorbereidingsbevel" Waaraan ik toe voeg, dat geen vollediger bevel is gevolgd. 2. Waarom hield het geen rekening met de werkelijkheid Zoo als hef nu luidde, was het mooi maar onuitvoerbaar, en werd het ook niet opgevolgd. Général Cordonnier, die te Meix-devant-Virton juist zal gaan rusten, wordt te 22.30 bij den Div. C. te Villers-la-Loue ontboden, waar in den Div. Staf n.a.v. het telefonische voorbereidingsbevel No. 232 juist het divisiebevel is ontworpen. In Villers-la-Loue aankomende „il t'rouve le général Rabier „entouré de nombreux officiers. On a fini de diner et de boire „de nombreuses bouteilles montrent qu'on avait eu bien soif „et une pile d'assiettes fait voir aussi qu'on avait eu grand „faim". Met de vermoeidheid althans van den staf der 4e divisie ging het dus nog al „Le général de brigade (Cordonnier), assoiffé et affamé, jette „un regard d'envie sur les ventres qui ont eu la chance de se „si bien retniplir mais il s'agit de tactique. „On cause, on éclaire la situationet l'entretien se „termine par ces mots du général de division Cordonnier „fera ce qui est prescrit pour Lejaille, et Lejaille ce qui est pres- „crit a Cordonnier". Een schoon beeld van den dienst bij den staf van de 4e divisie geeft het vorenstaande niet evenmin als ik de anecdotische woorden van den Div. C. als een voorbeeld voor een „besluit" uit de bevelstechniek zou willen aanbevelen. Het divisiebevel, dat n.a.v. het geciteerde besluit werd op gesteld luidde als volgt 795

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 21