Op dit voorbereidingsbevel van het legerkorps, dat voor een voorbereidingsbevel veel te uitgebreid was en veel te laat werd verzonden (omdat sommiige onderdeelen al 2l/2 uren later moesten afmarcheeren), is uit een stafdienstoogpunt zoo veel aan te merken, dat ik daaraan maar niet zal beginnen. Slechts een paar punten wil ik even aanroeren in de „ordre de marche" van de voor hoede is het 19 Chasseurs a cheval vergeten (zie bevel No. 232) en zal met cie div. 4 wel bedoeld zijn „cie du génie div. 4". Général Gérard verkeerde nog in de naive verwachting, dat de 4e divisie zou marcheeren zooals door hem werd bevolen het speelsche toeval wilde, dat te 23.30 toen hij aan de 3e divisie de marschorde beval, te zelfder ure Général Rabier's gevleugelde woorden „Cordonnier feraetc" in bevelsvorm (bevel No. 13) naar de troepen van de 4e divisie uitgingen, en waarbij het korpsbevel geheel was veranderd. Ten aanzien van dit bevel No. 233 merkt Général Regnault nog het volgende op „Mon chef d'E. M. m'apporte l'ordre prépara toire pour le 22 aout, et comme je lui demande, pourquoi, avant „de faire tirer l'ordre de la division (alvorens het divisiebevel „te laten vermenigvuldigen), il ne m'a pas apporté l'ordre venant „du C. A., il me répond, qu'il n'a eu qu'a faire copier textuellement „dans l'ordre du C. A. ce qui avait trait a la division, que dans „ces conditions il n'avait pas jugé nécessaire de venir prendre „mes ordres". Als alles in het korpsbevel nu klopt is dat best, maar dat was niet bepaald het geval. Overigens voel ik uit het antwoord van den stafchef, dat deze zich niet geheel ten onrechte op de teentjes getrapt voelde, omdat de korpsstaf zich met allerlei de tails van de 3e divisie inliet, en de geheele marschorde (zij 't dan ook met de noodige fouten) had uitgeknobeld. Dat overigens van een klakkeloos overnemen van het bevel dooi den stafchef van de 3e divisie geen sprake is geweest, moge blij ken uit den tekst van het bevel en de daarna door mij te maken opmerkingen (het eerste gedeelte is opgesteld aan de hand van het voorbereidingsbevel van de 4e divisie, No. 232 de door de 3e divisie in No. 233 aangebrachte veranderingen zijn cursief gedrukt) Le corps d'armée se portera demain sur Léglise, par Mont- médy, Petit-Verneuil, Thonne-la-Long, Sommethonne, Villers-la- Loue, Meix-devant-Virton, Lahage, Bellefontaine, Tintigny. L'avant-garde (19e Chasseurs, 7e brigade, 2 groupes A. D./4, génie D/4), sous les ordres du général commandant la 4 D. I., débouchera de Bellefontaine a six heures et s'établira en halte-gardée vers Tintignv jusqu'a l'arrivée du gros. 799

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 25