5. Marcheerde nu voorts het hoofd van de 3e divisie te 2.30 van het aanvangspunt Oost van Montmédy af, dan zou dat hoofd te 5.30 bij den N. uitgang van Houdrigny aankomen, waardoor dan te 6.00 de flankdekking (87e brigade) aange sloten zou staan tegen de voorhoede (7e brigadeen de 3e divisie tegen de 4e divisie, zoodat dan van Bellefontaine tot Montmédy het geheele 2 C. A. in één onafgebroken, 30 km. lange, colonne zou zijn opgesteld, zonder eenigen afstand tus- schen de onderdeelen (zie Bijage E). Nu betoogt Général Cordonnier wel, dat dit is „la preuve „indéniable de l'ignorance dans laquelle le général Gérard a été tenu, et son chef d'état-majoraussi probablement, des „incidents de Villers-la-Loue, qui ont bouleversé de fond tn „comble (geheel en al) les prévisions et les ordres". Maar dat is onjuist Om 22.00 wist Général Gérard al, dat de voorhoede Bel lefontaine niet had bereikt (zie zijn verslag naar Stenay op blz. 792) en dat de voorhoede dus op zijn gunstigst op 22 Aug. te 6.00 in nrarschcolonne vóór Bellefontaine kon zijn en de staart nog eenige kilometers vóór Lahage. De critiek is dus juist Maar zelfs al zou C.-2 C. A. niet op de hoogte zijn ge weest van de wanorde bij de voorste divisie op het oogenblik waarop hij de bevelen voor den 22 Aug. opstelde, dan zou dit toch wijzen op een ontstellend gebrek aan verband binnen het korps geen melding door C.-4 Div. aan den korpscom mandant, dat de bevolen doelen niet werden bereikt geen officier voor het verband van den korpsstaf bij de divisie aan het hoofd, geen controle door den korpsstaf van de zoo hoogst belangrijke opdracht voor de voorhoede in Bellefontaine, en van de opdracht om de flank tegen Huombois te dekken voor het geval het 4 C. A. Etalle niet zou bereiken. En zelfs in deze overigens onjuiste veronderstelling is het onbegrijpelijk, dat de korpscommandant geen flankbevei liging tegen Huombois beval, waar hij toch wist dat het 4 C. A. Etalle niet had bereikt, blijkende uit het feit, dat hij de 87e brigade in die richting dirigeert 6. De aanduiding van het aanvangspunt „passage a niveau, „1500 m. E. de Montmédy" was fout. Er was geen overweg ten O. van Montmédy; van de twee doorgangen onder den spoorweg door, was er een op den weg naar Fresnois, en een andere op den weg naar Virton, beide leidende naar Petit-Verneuil, en geen van beide op 1500 m. Oost van Mont médy. (passage a niveau overweg pont vouté tunnel onder de baan door). 802

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 28