avec Ie corps colonial et je lui demande instamment de m'ap- puyer en poussant vers l'est sur Bellefontaine. Refu a 13 h. 40. BASLY (stafkapitein 4e Div.). Dit verslag gaat een half uur na het eerste uitmen is al niet meer in Bellefontaine, maar 500 nr. N. van Lahage. Korten tijd later gaat een derde verslag uit, dat nog somberder klinkt. Lahage, 13 h. 30. Je vous ai envoyé a midi un compte rendu vous exposant que le comlbat était trés sérieux a Bellefontaine. Je continue a tenir et, malgré les pertes trés sérieuses éprou- vées, si je suis aidé par les coloniaux, je passe a l'offensive. Toutefois étant donné qu'il m'est trés difficile de retraiter puis- que je suis acculé a (met den mg tegen) la forêt, je demande instamment Intervention rapide de la 3e division. Arrivé a 16 h. 15. RABIER. Men is al niet meer op 500 m. N. van Lahage, maar in Lahage, Voor het eerst wordt over terugtrekken gesproken. De divisie kon het ondertusschen tegen de Duitsche brigade houden 's nachts (23/8, 1.00) marcheerde zij op bevel van den korpscommandant in 2 colonnes terug op het front Virton Meix. Uit deze gevechtsrapporten moge tevens blijken hoe noodzakelijk het is om in gevechtsverslagen sober te zijn en vooral niet te fantaseeren dat straft zich steeds. De 3e divisie, die te 2.30 in Montmédy den marsch is inge gaan, stuit te 4.00 in Thonne-la-Long op het 9 B. C. P., „qui „déclare, que l'heure de départ prescrite n'est pas encore arrivée (ik herinner er aan, dat 9 B. C. P. behoorde tot de groep Lejaille, welke om 5.30 uit Villers-la-Loue zou afmarcheeren, ten einde te 6.00 uit het 13 km. verder gelegen Lahage te kunnen debouchee- ren). „II faut attendre, long arrêt Eindelijk gaat de marsch weder voort, maar bij den ingang van Sommethonne stuit men opnieuw, nu op een massa voertuigen het zijn de treinen van de 4e divisie en van de Groupe Sanitaire D/4, welke den weg geheel versperren. „Je (Gen. Regnault) suis „forcé d'intervenir personellement et d'une facon un peu sévère „auprès du médecin Chef des brancardiers divisionnaires". Ein delijk is de weg vrij gemaakt. (Ik herinner er aan, dat volgens de bevelen van de 4e divisie de treinen ter plaatse zouden blijven in afwachting van nieuwe bevelen er was dus niet de minste reden 806

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 32