2. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE, door A. GOTTSCHAL, Kapitein der Infanterie. (vervolg, zie I. M. T. no. 7). Dit tweede overzicht behandelt de na het Paaschreces door de Algemeene Commissie op 19, 20 en 22 April aangenomen resolu ties en de vervolgens ter uitvoering dier besluiten door vier spe ciale commissies tusschen 28 Mei en 8 Juni ingediende rapporten. A. De resoluties der Algemeene Commissie. Op de agenda, welke was vastgesteld voor de Alg. Comm., stond als eerste punt vermeld de behandeling van de vraagstuk ken met betrekking tot art. 1 van het bekende ontwerp-conventie van de C. P. D. (voorbereidende ontwapeningscommissie) en de naar aanleiding van dat artikel ingediende voorstellen. In genoemd artikel wordt gezegd, dat de verdragsluitende par tijen zich verbinden hare bewapeningen op de in de conventie voorziene wijze te beperken en voor zoover mogelijk te verminderen. Uit de in de maanden Februari en Maart gehouden algemeene beschouwingen is genoegzaam gebleken, dat het meerendeel der delegaties zich met de in het ontwerp-conventie aangeprezen wijze van beperken en verminderen der bewapeningen niet heeft kun nen vereenigen. De terzake tijdens die beschouwingen ingediende voorstellen weken in vele opzichten daarvan zelfs sterk af, zoo dat in de maand April de behandeling van art. 1 in werkelijkheid een debat werd over de algemeene vraagstukken der ontwapening zelve en grootendeels een herhaling te zien gaf van de in de beide vorige maanden gehouden algemeene beschouwingen. Toch kon thans daarbij een zakelijker ondergrond worden onderkend, omdat men zich beslist had uit te spreken over vragen als het bereiken van een bepaald niveau in eens of in verschillende étappen, het al of niet uitdrukkelijk vasthouden aan den eisch van verzekering der nationale veiligheid (art. 8 van het V. B.-pact), het rekening houden met de individueele behoeften der staten of het aannemen van een algemeenen maatstaf, het beginsel der qualitatieve ontwapening, het ter beschikking van den Volken bond stellen van bepaald materiaal, het scheppen van een inter- 808

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 34