„deze eerste conferentie den beslissenden stap zal hebben „gedaan van algemeene vermindering tot zoo laag mogelijk „peil". Deze resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen, hoewel uit de afgelegde verklaringen bleek, dat geen eenstem migheid bestond omtrent de beteekenis van de aanhaling van art. 8. Roemenië achtte daardoor den in dat artikel gestelden eisch door de commissie aanvaard. Sovjet-Rusland daarentegen maakte zich van deze interpretatie uitdrukkelijk loshet had trouwens in de redactie-commissie, waar de tekst als een compromis van verschillende voorstellen was opgesteld, reeds verklaard als niet- lid van den Bond buiten alle verantwoordelijkheid voor de aan haling van art. 8 van het Pact te willen blijven. b. Resolutie van 20 April „Om de criteria van de beperking en de vermindering te be- palen moeten de bepalingen van art. 8 van het Pact worden „toegepast, d. w. z. de bewapeningen moeten worden vermin derd tot het minimum vereenigbaar met de veiligheid en de „nakoming der verplichtingen door een gemeenschappelijke „actie opgelegd. Bovendien dient rekening te worden gehou den met de ligging van, en de bijzondere omstandigheden „in, eiken staat. Het onderzoek van de criteria en van de „methoden tot beperking en vermindering zal onverwijld op „practisch terrein moeten worden voortgezet". Deze resolutie werd aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van Sovjet-Rusland, dat minder nog dan bij de vorige resolutie, waarin art. 8 van het Pact slechts in het voorbijgaan werd aangehaald, zich kon vereenigen met de uitdrukkelijke ver wijzing naar en aanvaarding van de voorschriften van dat artikel, hetwelk o. a. de verplichting tot deelneming aan een gemeenschap pelijke (militaire) actie zou kunnen meebrengen. Voorts wees de Sovjet-gedelegeerde erop, dat art. 8 vermindering van bewapening volgens door den Volkenbondsraad opgemaakte plannen voorziet, zoodat de thans gevolgde procedure van sluiting van een interna tionale conventie tusschen een aantal staten, welke niet alle lid van den Bond zijn, eigenlijk geheel buiten art. 8 omgaat. Eindelijk had hij ook bezwaar tegen de in resolutie vermelde individueele subjectieve methode, welke z. i. tot geen resultaat zou kunnen leiden (in tegenstelling met de objectieve methode, neergelegd in het Russische voorstel tot algemeene proportioneele beperking, waarbij de staten, al naar gelang hun bestaande bewapening in groepen worden verdeeld, voor elk waarvan een zekere coëfficiënt van vermindering zal gelden). Naar de meening van den Sovjet-gede legeerde wekten de verschillende interpretaties van art. 8, welke in de commissie naar voren waren gebracht, den indruk dat dat artikel alleen in het Pact was opgenomen om elke vermindering van bewapening onmogelijk te maken! 811

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 37