De waarde, welke aan deze resolutie mag worden gehecht, is daarmede volkomen gedemonstreerd. De resolutie is niets anders dan een redactioneel compromisuit de beraadslagingen blijkt duidelijk dat de conferentie zich dit bewust is geweest en met name dat zij het bestaan van een groote tegenstelling ten aanzien van internationalisatie en verbod openlijk erkend heeft. De Sovjet-gedelegeerde zeide geen bezwaar te hebben vóór de resolutie te stemmen, omdat zij de beslissing omtrent de genoemde geschilpunten naar een volgend tijdstip verschoof en in werke lijkheid dus van geen beteekenis was d. Tweede resolutie van 22 April „Om het aangenomen beginsel van de qualitatieve bewape- „ningsbeperking te kunnen toepassen, worden de speciale „commissies uitgenoodigd de reeks land-, zee- en lucht- „bewapeningen na te gaan, teneinde uit te maken, a) welke „wapens het meest uitgesproken aanvallend karakter hebben, ,,b) de grootste uitwerking hebben tegen de nationale ver dediging of c) de burgerbevolking het meest bedreigen". Deze resolutie, door Engeland voorgesteld, werd na toevoeging van punt b) zonder verzet aangenomen. Hiermede had de Alg. Commissie haar werkzaamheden voor- loopig gestaakt in afwachting van de verslagen der speciale com missies, welke onmiddellijk daarna met de afdoening van de haar opgedragen taak aanvingen. Die taak was zeer moeilijk en om vangrijk en gaf zooals te verwachten tot sterk uiteenloopende zienswijzen aanleiding. B. De rapporten der speciale commissies. Het lag in de bedoeling de commissierapporten, voor de indie ning bij de Alg. Commissie, voor zooveel noodig en mogelijk met elkaar in overeenstemming te brengen, doch hiervan moest worden afgezien. Slechts ten aanzien van een enkel punt, de vliegtuigmoeder schepen, waarover zoowel in de zee- als in de luchtcommissie is gehandeld, heeft onderling overleg plaats gehad. De inhoud der rapporten stelt bijna zonder uitzondering ten aanzien van alle belangrijke punten zeer teleur. Doordat de meeste staten het beginsel der qualitatieve ontwapening in hun eigen voordeel wenschten toe te passen, werd het beginsel zelf in dis- crediet gebracht en bleek de ontwapeningsgedachte in de praktijk weinig anders te zijn dan een streven om op goedkoopere wijze de bestaande krachtsverhoudingen te handhaven of in gunstigen zin te wijzigen. Uit dien gang van zaken is dus zonneklaar gebleken, dat alle staten ondanks Volkenbond en Kellogg-Pact evenals vroeger in 813

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 39