te vallen (oorlogsgassen) werd een afzonderlijke Commissie be noemd waarvan het rapport later zal worden gereleveerd. De Landcommissie was van meening dat wapenen, welke tot de eerste der bovengenoemde categoriën moeten worden gerekend ook onder de tweede daarvan vallen en omgekeerd, zoodat naar de meening van de Commissie die punten le. en 2e. in feite slechts één criterium vormden en zij haar beschouwingen naar die opvatting kon inrichten. Het door de Landcommissie ingediende rapport was door haar met uitzondering van een onthouding (Rusland) met algemeene stemmen aanvaard. Uit de lezing van het rapport blijkt evenwel, dat van een wer kelijke eenstemmigheid geen sprake is geweest en het rapport geen aanleiding kan vormen tot het wekken van optimistische ont wapeningsverwachtingen. Eerder bestaat reden voor het tegendeel Het door de Russ. delegatie aangevoerde motief voor hare houding is merkwaardig genoeg om hier in extenso te worden vermeld „Het onderwerpelijke rapport geeft in stede van rechtstreek- „sche antwoorden op de door de Alg. Comm. met betrekking tot „artillerie en pantservoertuigen gestelde vragen, slechts een op somming van meeningen van de verschillende groepen van de legaties, zooals die door haar deskundigen zijn geformuleerd. „De Landcommissie had opdracht vast te stellen, welke soort „van artillerie en welke klassen van pantservoertuigen beantwoord den aan de drie criteria, zooals die door de Alg. Comm. op den „22sten April werden omschreven. De Landcommissie had deze „vragen te beantwoorden zij moest zeggen of deze soorten van „wapens onder de qualitatieve vermindering zouden vallen en zoo „ja, in hoeverre. „In plaats van de vragen te beantwoorden, heeft de Landcom- „missie door de meening van het Comité van deskundigen in een „oneindige serie van technische termen te herhalen, de taak van „de Alg. Comm. nog ingewikkelder gemaakt. „Onder de landbewapeningen, speciaal onder gepantserde voer tuigen en zware artillerie, bevindt zich voldoende materiaal, dat „aan de Alg. Comm. kan worden aangewezen als geschikt voor „de toepassing van de qualitatieve ontwapening. Het lijvige „rapport van de Landcommissie staat vol beweringen over de „betrekkelijke waarde der verschillende soorten artillerie, de on mogelijkheid een zuivere onderscheiding te maken tusschen een „tank en een motorvoertuig en de uitwerking van artillerie en „tanks tegen permanente verdedigingswerkendoch dat alles „bereidt slechts den grond voor tot het in discrediet brengen van „het beginsel der qualitatieve ontwapening. „Ook de publieke opinie begint dit te beseffen en van alle zijden „worden thans tallooze protesten gehoord tegen deze tendenz, welke „ook in de andere commissie waarneembaar is. 815

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 41