Met uitzondering van enkele delegaties, die een tegenoverge steld standpunt innamen, was de commissie van meening, dat mobiele pantserkoepels (een zeer zwaar soort tanks met geringe beweeglijkheid) en pantsertreinen niet onder de resolutie van 22 April vallen. c. Duurzame versterkingen. De commissie gaf geen bepaalde omschrijving dezer strijdmid delen, doch volstond met te verwijzen naar de door verschillende delegaties ter zake geleverde beschouwingen. Uit die beschouwingen blijkt, dat de Fransche groep aan duur zame versterkingen een overheerschend defensief karakter toeken de en de grensversterkingen niet in de eerste plaats een bedrei ging achtte voor de burgerbevolking van den aangeranden staat. De Duitsche groep, waarbij Afghanistan, nam precies het te genovergestelde standpunt in en Italië stelde zich daartusschen, indien de versterkingen aan beide zijden van een grens gelijk waardig waren. De Engelsche delegatie verklaarde zich neutraal. II. Het rapport van de Maritieme-commissie. Dit rapport, dat den 28sten Mei gereed kwam, vertoont een zelfde beeld als dat van de Landcommissie. Het slot van de in leiding laat daaromtrent geen twijfel. Immers het laatste lid daarvan luidt aldus „Efforts have been made to arrive at a simple text, in regard „to the various naval arms, acceptable to all delegations. These „efforts having proved unsuccessful, it had consequently been „necessary to compile this report in the form in which it now „appears a series of statements by different delegations or groups „of delegations, setting forth their particular points of view." Met uitzondering van Duitschland en Rusland stemden alle de legaties in met de verklaring, dat men zich ten aanzien van de beide eerste criteria, genoemd in de bekende resolutie van 22 April, de volgende vraag had te stellen aangenomen, dat een staat, hetzij a. een politiek van gewapende agressie aanvaardt, hetzij b. aanvallende operaties onderneemt tegen een anderen staat, wat zijn dan de wapens, welke krachtens hun bijzonder karak ter en ongeacht hun defensieve uitwerking het meest geschikt zijn om zulk een politiek of zulke operaties spoedig tot welslagen te brengen Bij de motiveering van haar standpunt zou elke delegatie dan moeten doen uitkomen, of zij was uitgegaan van het geval (a) of (b). Voorts was ook deze commissie van gevoelen, dat bij die motiveering de bedoelde criteria als identiek zou kunnen worden beschouwd. 819

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 45