De Duitsche delegatie verklaarde zicli wel accoord met die werkwijze, doch gaf tevens te kennen, dat in het Verdrag van Versailles het antwoord op de aldus geformuleerde vraag reeds volledig was te vinden. De Russische delegatie verklaarde zich niet accoord met den tijdens de voorbesprekingen in de commissie tot uiting gekomen wensch een uitbreidende interpretatie te geven aan de door de Alg. Comm. aangenomen resolutie; met name verklaarde ze de maritieme commissie onbevoegd zich in discussie te begeven omtrent principieele questies en te trachten definities op te stellen voor de begrippen agressie, offensief en defensief of bij het bepalen van een standpunt den „factor tijd'' in te schakelen. Het rapport behandeldt achtereenvolgens slagschepen, vliegtuig moederschepen, onderzeebooten, automatische contact-mijnen en riviervaartuigen. aSlagschepen. Engeland, de Vereenigde Staten, Japan en Australië verklaar den, dat dit soort van schepen in geval (a) noch (b) een uitge sproken offensief karakter hebben, in hooge mate de nationale defensie bedreigen of een bijzondere bedreiging voor de burger bevolking vormen en wel op grond van de feiten, dat zij onge schikt zijn voor een zelfstandige actie en niet meer dan de kern van de verdediging ter zee vormen. Ook Brazilië nam dat standpunt in, doch voegde daaraan toe, dat met het grooter worden van het slagschip en het zwaarder worden van zijn bewapening de offensieve kracht tegenover de defensieorganen ter zee en aan de kust in gelijke mate toenam. De overige delegaties stelden zich lijnrecht tegenover het stand punt van de drie grootste zeemogendheden, zij beschouwden het offensief karakter van slagschepen overheerschend. Van enkele delegaties week de motiveering op ondergeschikte punten uiteen, welke geen andere vermelding behoeven. Duitschland, Spanje, Rusland, Frankrijk en Roemenië wilden alle de grens voor slagschepen vastgesteld zien op maximum 10.000 ton met een kaliber voor de kanonnen van hoogstens 8, 11 of 12 inches. b. Vliegtuigmoederschepen. Alleen de Vereenigde Staten rangschikten de vliegtuigmoeder schepen onvoorwaardelijk onder de defensieve strijdmiddelen, zonder er evenwel in geslaagd te zijn dat standpunt krachtig te motiveeren. Engeland met Australië en Argentinië spraken zich niet posi tief uit, daar zij de luchtstrijdkrachten, welke deze schepen me devoerden, uitdrukkelijk buiten beschouwing wenschten te laten, waardoor zij aan het vliegtuigmoederschip het karakter van een 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 46