zich te bepalen voormelde beschouwingen ter kennis van de Alg. Commissie te brengen. III. Het rapport van de Luchtcommissie. Het rapport bestaat uit vierdeelen. Deel I bevat algemeene con clusies, deel II de resultaten van een technische studie betreffende de vermogens en het gebruik van luchtwapens, deel III commentaar op den inhoud van de deelen I, II, en deel IV enkele afzonderlijke standpunten van verschillende delegaties. Door deze indeeling is het rapport onoverzichtelijk geworden, waardoor de inhoud zich moeilijk laat verwerken. In het ondervolgende zijn de deelen III en IV in de eerste twee verwerkt. a. De algemeene conclusies. 1. Alle luchtwapens kunnen tot op zekere hoogte voor offensieve doeleinden worden gebruikt. In tijd van vrede gebruikt voor een plotselingen, niet uitgelokten aanval, verkrijgen zij een bijzonder offensief karakter. 2. Worden personeel en materieel van de burgerlijke luchtmacht bij de strijdkrachten ingelijfd, dan kunnen zij voor verschil lende militaire doeleinden worden aangewend. 3. Het offensief vermogen van luchtwapens hangt in bepaalde mate van hun constructieve eigenschappen af. 4. Het offensief vermogen van vliegtuigen wordt bij vervoer op vliegtuigmoederschepen of oorlogsschepen verhoogd door de beweeglijkheid dezer schepen. 5. Dat gedeelte van de luchtmacht, hetwelk kan worden gebruikt voor het werpen van strijdmiddelen, vormt in de eerste plaats een krachtig werktuig tegen de nationale verdediging. De grootte van den nuttigen last en de mate van geschiktheid om het doel te bereiken zijn daarbij doorslaggevende factoren. De waarde van de medegevoerd wordende strijdmiddelen wordt bepaald door de materieele uitwerking, welke daar mede kan worden bereikt. 6. Het onder punt 5 genoemde deel van de luchtmacht is tevens het gevaarlijkst voor de burgerbevolking. De mate van dat gevaar is in de eerste plaats afhankelijk van de mede in dat punt genoemde factoren (nuttige last, geschiktheid tot berei ken van het doel, de soort van strijdmiddelen). 7. De nuttige last van luchtvaartuigen en hun geschiktheid om hun doel te bereiken worden door een groot aantal veran derlijke factoren bepaald. Wat betreft den nuttigen last, heeft de Luchtcommissie onder die veranderlijke factoren voor on derzoekingsdoeleinden aangewezenhet onbeladen gewicht, het vermogen der motoren en de vleugeloppervlakte voor vliegtuigenhet volume en het vermogen der motoren voor luchtschepen. 824

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 50