Enkele delegaties, w.o. de Nederlandsche, stelden o.a. voorde bombardementsvliegtuigen onder alle drie de criteria van 22 April te doen vallen om aldus tot afschaffing te komen. De commissie als geheel was evenwel niet in staat dit voorstel aan te nemen, omdat uit de verdere besprekingen duidelijk bleek, dat bombar dementsvliegtuigen slechts in naam een zelfstandig wapen vorm den, doch in der daad onder anderen naam voor andere doel einden worden gebruikt. Zoo werd er op gewezen, dat in vele belangrijke landen dezelfde vliegtuigen deel uitmaakten van ver- kennings- en bombardementseenheden. De Nederlandsche en 6 andere delegaties van kleine mogend heden meenden, dat het wel mogelijk was door middel van tech nische gegevens bepaalde groepen van vliegtuigen als speciaal geëigend voor bombardement aan te wijzen. O a. wilden zij vlieg tuigen met een leeggewicht van meer dan 1500 a 1600 K. G. (voor zeevliegtuigen 300 a 400 K.G. meer) onder de resolutie van 22 April doen vallen. De Nederlandsche delegatie stelde ten slotte nog voor alle soorten van luchtbommen en alle voorzieningen, welke noodig zijn om die bommen te werpen onder de resolutie van 22 April te doen vallen. Onze delegatie werd daarbij evenwel niet gesteund. b. De resultaten van de technische studie. Als algemeene opmerking gaat vooraf, dat het effect van het gebruik van het luchtwapen niet voor alle landen hetzelfde kan zijn, voornamelijk als gevolg van de geografische ligging als twee uitersten worden tegenover elkaar gesteld een klein land met veel kwetsbare punten (b. v. Nederland) en een land van groote op pervlakte en omgeven door uitgestrekte watervlakten (b. v. de Vereenigde Staten). Als speciaal punt wordt vermeld, dat de nuttige last van de grootste militaire vliegtuigen op dit oogenblik 15000 K G. en van een verkeersvliegtuig ongeveer 27000 K.G. bedraagt. Onder nut tigen last voor militaire vliegtuigen wordt verstaan bemanning, brandstof, olie, vloeistoffen voor afkoeling en militaire uitrus ting. Vervolgens worden beschouwingen gegeven over de werkzaam heid van luchtvaartuigen tegen de nationale defensie le. Actie tegen permanente versterkingen. Luchtvaartuigen, welke een nuttigen last kunnen vervoeren van 5 a 6000 K. G., worden in staat geacht ernstige schade toe te brengen aan permanente versterkingen. Toestellen, welke een nuttigen last van 3 a 5000 K. G. kunnen vervoeren, kunnen wel eenig resultaat tegen zulke werken ver krijgen, in het bijzonder tegen loopgraaf-stellingen, doch zonder doorslaggevende gevolgen. 826

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 52