Om te kunnen medewerken met de defensieve operaties van de eigen vloot zullen de vliegtuigen, welke hun bases aan of nabij de kust hebben, minstens een actie-radius behoeven van 1500 K.M., terwijl zij een nuttigen last moeten kunnen vervoeren van 4500 a 5000 K.G., rekenende op een bemanning van 5 koppen. Voor grootere afstandsverkenningen wordt eveneens een bemanning van 5 personen noodig geacht, voorts eigen verdedigingsmiddelen en een actie-radius te land van 1200 K.M en ter zee van 2500 K.M. De nuttige last bedraagt in die gevallen onderscheidenlijk 30C0 en 6000 K G. (Wellicht ten overvloede wordt opgemerkt, dat uit de redactie van het rapport kan worden opgemaakt, dat onder actie-radius wordt verstaan de afstand heen en terug van basis naar doel met bijberekening van den invloed van een be paalden wind op den vliegduur.) Dit deel van het rapport was een ontwerp van de Fransche delegatie, dat na bestudeering door de andere delegaties werd aangenomen met 2.3 tegen 12 stemmen. Tegen stemden o.a. Italië, Rusland, China en de Duitsche groep. Van de delegaties, welke vóór stemden of zich van stemming onthielden, waren er 11 (w.o. de Nederlandsche), die zich niet met alle cijfers konden vereenigen en zich het recht voorbehielden al of niet in te stemmen met de conclusies, welke daarop later zouden worden gebaseerd. IV. Het rapport van de chemische en bacteriologische commissie. Afzonderlijk zijn behandeld le de chemische strijdmiddelen 2e de bacteriologische strijdmiddelen en 3e. de brandprojectielen en vlammenspuiten. ad. le. De commissie was unaniem van meening, dat alle chemische stoffen, indien zij werden gebruikt met het doel den tegenstan der letsel toe te brengen, onder de drie critera van de resolutie van 22 April vielen, en meer in het bijzonder onder het derde daarvan (gevaar voor de burgerbevolking) en verklaarde, dat die stoffen, zoowel als de middelen voor hare verspreiding gebruikt, onder de qualitatieve ontwapening behoorden te worden begre pen. De commissie voegde hieraan evenwel toe, dat het boven staande niet van toepassing was op rook- en nevelstoffen voor maskeeringsdoeleinden, mits deze stoffen onder normale omstan digheden geen lichamelijk letsel zouden veroorzaken. ad. 2e. Het gebruik van pathogenische microben werd veroordeeld niet alleen, omdat dit strijdmiddel werd geacht te beantwoorden 828

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 54