3. Tous les mouvements des détachements ordonnés ci-dessus s'effectueront dans Ie plus grand secret, en marchant la nuit et en se dissimulant dans les bois ou les localités. Le 21, au lever du jour, les détachements avancés des 11, 17, 12 C.A. et C.A. Col. seront en place. 4etc. 5etc. (2me Partie) etc. Le général commandant l'armée DE LANGLE DE CARY. Uit den bijzin van punt 1 voelt men, hoe de legercommandant van ongeduld trappelt lang zal hij de spanning niet meer kun nen dragen Het valt voorts op, dat in dit inleidende bevel het belangrijke vleugelkorps, het 2 C. A., in het geheel niet wordt genoemd. Wel behoefde dit' korps geen vooruitgeschoven detachement te leveren, maar toch zou eenige verduidelijking van de met dit korps voor genomen operatiën wel aanbeveling hebben verdiend. Als men den toestand op Kaart A beziet, dan valt het dadelijk op, hoe het 2 C. A. geheel achter het C. A. Col. wordt weggedrukt. De verklaring van deze opvallende situatie is, dat Generaal De Langle de Cary de aanvalsrichting veel meer in N.O. richting had gedacht, dan op 21 Augustus werkelijk „uit de bus" kwam, toen de opmarsch zuiver Noord werd bevolen (zie Kaart 1) en dit verklaart tevens den geëchelonineerden opmarsch van dte 5 korpsen van het 4e Leger, waarover ik op blz. 546 van NEUF- CHATEAU schreef. Ik kan hierop nu niet uitvoerig ingaan, doch volsta miet vast te stellen, dat waar de commandant van het 4e Leger vasthield aan de uit Plan XVII en de Variante gevolgde instructies, Generaal Joffre onder den indruk van den wijd uithalenden Duitschen rechtervleugel en medegesleept door de sterke vertoogen van den commandant van het 5e Leger (Lan- rezac) de doorstootrichting van zijne middenlegers naar het Noor den verdraaide, zonder van dit gewijzigde inzicht echter aan de betrokken legercommandanten te doen blijken in nieuwe instructies. 779 Instruction No. 10 van 15 Augustus beval voor zijn leger den op marsch uit het front Montmédy Sédan in de richting Neufchateau (zie Kaart 1), dus zuiver N. O., terwijl de Instruction No. 13 van 18 Augustus bepaalde, dat de 3e en 4e Legers 's vijands centrale groep tusschen Bas- togne en Thionville zouden aanvallen (Thionville Diedenhofen ligt op Kaart 1 evenveel ten Z. O. van Arlon als Bastogne er ten N. W. van ligt) de doorbreking van het front Thionville Bastogne gaf dus een N. O.-aanvalsrichting, en zeker geen Noordelijke.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 5