5. EENIGE NIEUWE HULPMIDDELEN VOOR DE PIONIERS door P. PROOST, Kapitein der Genie. (met zes teekeningen) In het Wetenschappelijk Jaarbericht 1931 zijn met enkele woorden eenige nieuwigheden genoemd, die ook voor onze pioniers van belang werden geoordeeld. Om hieraan meerdere bekendheid te geven, zullen deze hulpmiddelen hieronder uitvoeriger worden be handeld, waarbij ik getracht heb zoo volledig mogelijk te zijn, doch waarin ik tot mijn spijt in verband met de beschikbare gegevens in de vakliteratuur niet geheel ben kunnen slagen. I. IJzeren raamwerken (fign. 1 t/m 6). Deze raamwerken werden ontworpen om te voorzien in de be hoefte aan licht, eenvoudig en handelbaar materiëel voor het sa menstellen van jukken, geschikt voor het dragen van de zwaarste lasten van den legertrein, waarbij dan gedacht is aan het over bruggen van terreininzinkingen, het maken van de landhoofdge- deelten van ponton- en andere bruggen met drijvende onder steuningen, e. d. De jukken, waarover men tot nog toe beschikte, bestaande uit twee beenen en een in hoogte verstelbaren draagbalk, zijn bruik baar voor lichte lasten, maar het construeeren van een zwaar juk voor middelbare en zware lasten, geeft aanleiding tot vele moei lijkheden. Niet alleen zullen de onderdeden op zichzelf zwaar en weinig handelbaar zijn, wat bij het vervoer en bij het oprichten van het juk en het verstellen van den draagbalk groote moeilijk heden zou opleveren, maar ook het vraagstuk van het overbrengen van den druk der pooten op den grond brengt bezwaren met zich, vooral wanneer die grond niet al te best is. Men heeft getracht voor dergelijke jukken naadlooze buizen toe te passen, die wel lagere gewichten opleverden, maar niet hebben voldaan, vooral omdat het verstelbaar maken van het draagkussen bezwaarlijk bleek. Gunstiger resultaat is bereikt met de bovengenoemde ijzeren raamwerken, die 18" in het vierkant zijn en in lengten van 3 en 6 voet gemaakt worden (fig. 1). Deze raamwerken kunnen in elke 839

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 65