richting worden samengevoegd met behulp van vier 3/8" bouten, waardoor men in staat is jukken samen te stellen, die telkenmale 18" in hoogte verschillen. De raamwerken zijn in elke richting bestand tegen een druk van 12 ton en wegen resp. ongeveer 50 en 90 kg; ze zijn gecon strueerd uit Z_-ijzer van 2X2X3/16" (randijzers) en platijzervan 1 1/4X3/16" (schoren). In fig. 2 is afgebeeld een middelzwaar juk, samengesteld uit vier raamwerken van 6 voet en een van 3 voet, terwijl over het juk in [-ijzer van 4X2" een houten draagkussen rust, dat op deze wijze de belasting gelijkmatig over het juk verdeelt. De fign. 3 en 4 geven zware jukken te zien, waarbij vier instede van twee opstaande raamwerken zijn toegepast. Hoewel de jukken dus telkens met 18" verhoogd kunnen wor den, verdient het aanbeveling om bij grootere hoogten meer een torenbouw toe te passen, zooals fig. 5 van terzijde te zien geeft: hier zijn twee zware jukken onder en boven gekoppeld door raamwerken van 3 voet en in het midden door een raamwerk van 6 voet onder de opstanden van de bovenhelften der jukken. Op deze wijze wordt een soliede geheel verkregen, dat in dwarsrich- ting geen schoring noodig heeft. In langsrichting van de brug zal zulks nu en dan wel noodig zijn, vooral wanneer enkele jukken zonder torenbouw toegepast worden, in dat geval kan men 18" lange Z_-ijzers van 3 X 3 X 3/8" aan de opstanden bevestigen en daartegen houten schoren doen steunen in den geest als in fig. 2 is aangegeven. De raamwerken zijn zóó eenvoudig van samenstelling dat alle onderdeelen verwisselbaar zijn en geen geoefend personeel noo dig is, terwijl het opbouwen van de jukken zeer snel in zijn werk gaat (wat ook aan het geringe gewicht der samenstellende dee- len te danken is) en de druk zeer gunstig over een groot opper vlak verdeeld wordt. Ten slotte kunnen de raamwerken tegen een vrij ruwe behandeling en schijnen de aanschaffingskosten betrek kelijk gering te zijn. Men heeft de raamwerken in ROORKEE (Britsch-Indië) beproefd en veelvuldig gebruikt, niet alleen in lage jukken voor die oever gedeelten van drijvende bruggen, waar geen of onvoldoende water meer stond om vaartuigen te kunnen gebruiken en in hooge juk ken bij het overbruggen van kloven, maar ook als onderbouw voor waterreservoirs, opstellingen voor zoeklichten, e. d. Naar gelang van de samenstelling (2 of 4 vertikale kolommen) zijn de jukken geschikt voor lasten van 10 en 20 ton. Bovendien heeft men de raamwerken benut voor het samenstellen van een opzet- mast, door daarbij gebruik te maken van de noodige normale raamwerken en twee, speciaal daarvoor geconstrueerde, puntstuk- ken (bovenpuntstuk, zie fig. 6); het benedenpuntstuk heeft een kogelgewricht. 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 66