3. Er kan een volledige palenrij ingeheid worden zonder dat de machine van stand behoeft te veranderen, hetgeen ver kregen is door de geleistaven in den top om een spil te doen draaien, waardoor ze zich in een vertikaal vlak kunnen be wegen, welk vlak loodrecht op de brugas staat. Door deze inrichting komen alle jukpalen in schuinen stand te staan, en wel de uiterste onder een helling van ongeveer 4 1, welke helling voor de andere palen minder wordt naarmate ze dichter bij de brugas komen te staan, terwijl een paal in de brugas juist vertikaal zou komen. Voor militaire bruggen neemt men normaal jukken van zes palen. De schoren en verdere verbindingen worden eerst aange bracht nadat de heimachine een vak naar voren is gegaan, waarna dan verder de geheele constructie voltooid wordt. De installatie kan voor nachtelijken arbeid voorzien in eigen electrische ver lichting. De machine is zeer grondig beproefd in 1929 bij het bouwen van dammen in de Missouri en hoewel velen van meening waren, dat ze te langzaam zou werken en teveel tijd in beslag genomen zou worden voor het afzagen der palen, het verleggen van het spoor, de verplaatsingen, enz., zoodat zij verwachtten, dat nooit meer dan 20 en gemiddeld slechts 8 12 palen door één ploeg (werktijd 8 uur) geheid zouden kunnen worden, heeft de praktijk deze pessimisten in het ongelijk gesteld. Bereikte men aanvankelijk inderdaad slechts een voortgang van 12 palen, al spoedig werd dit 20 tot men ten slotte bij een langen dam (3400 voet) een vordering van over de 40 palen per 8 uur zelfs gedurende den nacht kon vaststellen. Wanneer men voor militair gebruik een gemiddelde snelheid van 30 palen per 8 uur zou aannemen, zou dat per werkdag van 24 uur 90 palen of 15 jukken opleveren, zijnde een brug lengte van 210 voet of ruim 60 m, wat een zeer gunstig resul taat zou zijn. E. e.a. geldt uitsluitend een ongeschoorde constructie; zou de schoring moeten worden aangebracht vóór de machine verplaatst wordt, dan zou de vorderingssnelheid met 1/4 a 1/3 verminderen. Directe schoring en koppeling zal echter zelden noodzakelijk zijnop de Missouri toch is wel aangetoond, dat de palen zeer stevig staanop het laatst werden de palen door het 3200 kg wegende heiblok, dat 140 slagen per minuut maakte, nauwe lijks waarneembaar meer ingedreven, terwijl de ongeschoorde jukken de 20 ton wegende heimachine zonder nadeel konden dragen, niettegenstaande de hevige trillingen, die door den stoom hamer veroorzaakt werden. Een andere factor van belang voor militair gebruik is het werken onder ongunstige omstandigheden, waarvoor de machine geschikt bleek. Hoewel zulks voor Indië niet van veel belang is, kan nog 842

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 68