De opdracht aan het 4e Leger op 21 Augustus om in de richting „sud-nord" aan te vallen kwam dan ook stellig onverwacht. Ik heb hierbij wat langer stilgestaan om te doen uitkomen, hoe iin dergelijke periodes van intense spanning, in de leidende staven verschillen van inzicht kunnen ontstaan zonder dat dit openlijk aan 't licht treedt, met al de schadelijke gevolgen van dien. De ongelukkige operatieve inzet voor de Franschen van den Bataille des Ardennes was er een gevolg van. Daarom moet juist in die periodes zoo veel verwacht worden van een persoonlijk ver band tusschen den Opperbevelhebber en de commandanten van de legergroepen. IV. Tusschenspel. Korten tijd nadat bij het 4e Leger het algemeene bevel No. 17 was uitgegaan, werd de spanning Generaal De Langle de Cary te machtig, weshalve hij te 12,45 aan het G. Q. G. liet vragen „si en raison de la proximité de l'ennemi le moment n'est pas „venu pour la IVe armée de gagner ce soir, par une marche de „nuit, les débouchés nord des boix vers Bertrix, Florenville, Tin- „tigny. Si ce mouvement devait être ordonné il y aurait in- „térêt a ce que le ct de la IVe armée en soit prévenu, le plus tot „possible, avant 15 heures". Joffre antwoordde te 15.00 onder meer het volgende Je comprends votre impatience, mais j'estime „qu'il n'est pas encore temps de partir. Plus la région Arlon, „Audun-le Roman, Luxembourg sera dégarnie, mieux cela „vaudra pour nous. Je tiens essentiellement a ne pas passer h „l'offensive avant l'heure utile. L'ennemi peut d'ailleurs avoir in- „térêt a provoquer cette offensive par des amorces. II ne con- „vient pas de tomber dans le piège. „En conséquence les mesures prises ce matin sont suffisantes „pour le moment". Ik laat nu geheel buiten beschouwing, welke opvatting juist en welk plan het beste was doch constateer slechts, dat Joffre dus zeer bepaaldelijk eiken opmarsch verbood en wenschte dat het 4e Leger in het front Montmédy Sédan in een verdedigingsopstel ling zou blijven, behoudens de vooruitgeschoven detachementen. Nu zou men mogen verwachten, dat Generaal De Langle de Cary na Joffre's stellige weigering het er bij zou laten, en rustig verdere bevelen zou afwachten Niets van dat al hij is al even ongeduldig als de Duitsche Kroonprins op 21 Augustus het zal zijn, en geeft te 19.00 het volgende bevel uit Men zie Kaart 1 de richting van het front is dus naar het N. O. Audun-le-Roman ligt 55 km. Zuid en Luxembourg 45 km. Oost van Arlon. Zie de directive van 20 Augustus te 9.30 (blz. 777). 780

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 6