gevormd öf door één enkele buis öf zijn verdeeld in cellen om de uitwerking van treffers tót plaatselijke beschadigingen te beperken. Hét vullen geschiedt met behulp van kleine flesschen koolzuur. Dé pneumatische vaartuigen worden bij de marine (luchtvaart) in Frankrijk gebruikt als reddingsbooten. IV. Draagbare vakwerkbruggen. In de N. W. grensstreken van Britsch-Indië vindt men een bevolking, die met hout-, steen- en metaalarbeid onbekend is, terwijl geschoold werkvolk van elders zeer moeilijk en slechts tegen zeer hoog loon te krijgen is en de opvoer van materialen langs de zeer slechte wegen (muildiertransport langs smalle voet en paardepaden) bijzonder hooge kosten met zich brengt. Wanneer dus modernere verkeerseischen het verbeteren en voor autoverkeer bereidbaar maken van de wegen in dergelijke streken noodzakelijk doen worden, tracht men voor de overbrugging der rivieren constructies toe te passen, welke geringen materiaalop- voer en, zooveel mogelijk, gebruik van ongeschoolde arbeiders uit de streek zelve veroorlooven. Men is op deze wijze zoekende gekomen tot een lichte vakwerkconstructie, die een enkelvoudigen last van 8 ton of een dubbelen last van 5 ton toelaat bij een maximum vrije overspanning van 32,5 m of bij een overspanning van 67,5 m als doorgaanden ligger met twee tusschensteunpunten. In het algemeen is de nieuwe constructie geschikt voor het op eenvoudige en snelle wijze overbruggen van overspanningen van 20- 100 m. met behulp van vakwerkliggers, die worden samenge steld uit deelen van 2,5 m. lengte. Als voordeelen dezer constructie boven de verstijfde kabelbruggen worden genoemd a). voor den bouw dezer laatste bruggen is goed onderlegd en geoefend personeel noodzakelijk b). in de verstijvingsonderdeelen worden groote krachten opgewekt, die tot veelvuldige vernieuwing moeten leiden c). er bestaat bij hangbruggen veel meer gevaar voor beschadiging door brand of aardbeving. Hoewel dzz. de bezwaren ad b en c niet zoo ernstig worden ingezien, lijkt het toch wel van belang het nieuwe materieel aan een nadere beschouwing c.q proefneming te onderwerpen. De voornaamste bijzonderheden van dit brugtype zijn le. het zwaarste onderdeel is 2,5 m. lang en weegt 75 kg., waardoor het zeer gemakkelijk en goedkoop vervoerd kan worden 2e. de opbouw is bijzonder eenvoudig: de brug bestaat uit twee geconstrueerde vakwerkliggers, waarvan onder- en bovenran den, diagonalen en kruisverbindingen alle onderling verwissel baar zijn, terwijl voor de onderlinge bevestiging zoowel klink nagels als schroefbouten van 3/4" in twee lengten gebruikt' 844

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 70