kunnen wordenhet dek kan zoowel hoog als laag worden aangebracht naar gelang van de omstandigheden; 3e; alle mogelijke overspanningen, met 2,5 m opklimmende, kunnen met dit materieel overbrugd worden ondersleuningen kunnen bij elk knooppunt aangebracht en uit de onderdeelen zelf tot 5 m. hoogte samengesteld wordenvoor dit doel kan men ook gebruik maken van de ijzeren raamwerken, die onder 1 beschreven zijn 4e. het slaan van een dergelijke brug gaat zeer gemakkelijk met een minimum van hulpmiddelen uit de kruis- of windver banden kan men een opzetboom samenstellen en uit de dia gonalen, vastgezet op de dekliggers, een soort helling, waar langs het vakwerk naar voren bewogen wordt; 5e. de eenheden zijn alle gemaakt van courant materiaal, waardoor de prijs laag kan blijven en aanvulling zeer snel verkregen kan worden. Voor overspanningen boven 25 m. zijn speciale oplegconstructies aangemaakt, zoowel voor de vaste als voor de beweeglijke op legging, welke weer beide van hetzelfde type en onderling ver wisselbaar zijn, met dien verstande, dat bij de vaste opleggingen pakkings worden toegepast. Met dit materieel zijn o. a. twee bruggen van resp. 22,5 en 35 m. vrije overspanning gebouwd over 25 m. diepe ravijnen, waar bij de plaatsruimte niet toeliet de liggers ineens samen te stel len, zoodat slechts vijf vakken direct gemonteerd konden wor den en de overige vakken tijdens het vooruitbrengen moesten wor den aangekoppeld. De uit de kruisverbanden samengestelde op- zetmast was 17,5 m. hoog en werd aan de overzijde opgesteld, zoo dat de liggers op eenvoudige wijze konden worden overgetrokken. De werktijd bedroeg voor beide bruggen 30 dagen met een werkploeg van 12 spoorwegarbeiders en 30 koelies. Voorts werd nog zeer onlangs een 35 m, lange brug van dit type met laaggelegen, ongeveer 3,60 m. breed, rijvlak over een 18 m. diepe kloof gebouwd in den tijd van 12 dagen (voor wat betreft het ijzerwerk) door 10 man vast personeel van de N. W. Railway cn 30 man plaatselijke krachten, die dikwijls meer hin der dan hulp opleverden. Hoewel deze tijden lang zijn, vermeenen de schrijvers dat dit een gevolg is van de geringe sterkte der spoorwegploegen, de weinige handigheid der plaatselijke krachten en andere ongunsti ge omstandigheden, zoodat zij overtuigd zijn, dat goed getrainde pioniers het heel wat sneller zouden kunnen doen en het ijzer werk in 24 werkuren zouden kunnen gereedmaken. Teekeningen, die een indruk zouden kunnen geven van de sa menstelling der vakwerkliggers werden helaas niet aangetroffen, wel een aantal kleine foto's die een algemeen overzicht van de toepassing geven. 845

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 71