V. Opvouwbare booten en pontons van triplexhout. Deze werden reeds genoemd in het W.J. 1930, sub 11-3, blz. 218 en nadere gegevens, dan daarin vermeld, werden niet meer aangetroffen. Waar echter deze vaartuigen in het Engelsche leger reeds officieel ingevoerd werden (zie o. a. (14) genoemd in het W. J. 1931, sub 1-6, blz. 147) en in andere Europeesche legers en ook in Amerika bij de pioniers der Cavallerie-divisies (zie bv. (30), vermeld in het W. J. 1931, sub 11-3, blz. 155) reeds geruimen tijd in beproe ving zijn, verdient het m.i. alle aanbeveling om voor beproeving h. t. 1. een of twee van deze booten aan te schaffen, omdat op vervanging van de thans in gebruik zijnde canvasbooten door beter materieel niet genoeg kan worden aangedrongen. Deze can vasbooten toch, hoewel zeer zeker niet onpraktisch, blijken in de praktijk ongeschikt voor langdurige opbewaring, ze vereischen grooten zorg tijdens de oplegging niet alleen, maar ook bij het gebruik omdat ze zeer licht worden beschadigd en oorlogsmate- riëel nu eenmaal niet steeds en zeker niet in oorlogstijd zelf zachtzinnig en met zorg behandeld zal kunnen worden. Of de opvouwbare booten geschikt zullen blijken voor gebruik in de tropen hetgeen door de fabriek verklaart wordt zal dan uit beproeving moeten blijken. De luit.-kolonel Le Q. Martel van het Britsch-Indische leger, schrijver van de onder I verwerkte verhandelingen, staat daar zeer sceptisch tegenover en beveelt lichte stalen booten aan. Proefneming zal ons hier den weg moeten wijzen Tjimahi, 14 Juli 1932. Bronnen ad IR. E. J. 1930, Sept.-afl. Q. le Q. Martel, Roorkee Pat tern Steel Cribs. R. E. J. 1931, Dec.-afl. G. le Q. Martel, Further Notes on the Roorkee Pattern Steel Cribs. ad 11: M. E. 1931, Mrt/Apr.-afl. P. W. Thompson, The Army Driver on the Missouri River, ad 111: R. d' Inf. 1931, Juli-afl. G. Loustaunau-Lacau, Chro- nique des revues militaires étrangères, VI. ad IVR. E. J. 1931, Dec.-afl. W. F. Anderson, Bridging on the Chitral Road, with special Reference to the N. W. R. Por table Type Steel Bridge. R. E. J. 1932, Mrt-afl. W. T. Everall. N. W. R. Por table Type Steel Road Bridge Spans. 346

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 72