motieven en aanleidingen, die tot de successievelijke verbeteringen hebben geleid. Al deze verbeteringen toch, en hare oorzaken, zijn belangrijke factoren geweest bij de samenstelling en constructie van ons tegenwoordige Gasmasker A hetwelk daardoor thans zóódanige eigenschappen bezit, dat het in zijn huidigen vorm een vergelijking met de allerbeste gasmaskers ter wereld niet alleen glansrijk kan doorstaan, doch in vele opzichten zelfs superieur is te noemen. Als een zoodanige handleiding bij het geven van theorieën, is ondervolgende bijdrage bedoeld; het kan door haar beknoptheid uiteraard geen aanspraak maken op volledigheid, doch de ver werkte stof beantwoordt ruimschoots aan het doel, waarvoor het bestemd is. Voor hen, die er méér over willen weten, staat immers ten allen tijde de uitgebreide verzameling boekwerken ter beschik king van de Gas-bibliotheek. Het ontstaan van de eerste gasmaskers. Op 22 April 1915 werd bij Yperen door de Duitschers voor het eerst op groote schaal van gas als strijdmiddel gebruik gemaakt tegen de Engei- schen. Op een frontbreedte van ongeveer 6 K. M. lieten de Duit schers toen uit 6000 gas-cylinders 180.000 K. G. Chloorgas ontsnappen (gasblazen); door den wind medegevoerd, bereikte deze gaswolk de Engelsche loopgraven en veroorzaakte daar ruim 5000 man verliezen aan dooden en het dubbele van dat aantal aan meer of minder ernstige gas-vergiftigden. De Engelschen waren volkomen verrast door deze nieuwe strijdwijze en dus ook geheel onbeschermd er tegen. Hiermede ontstond de dringende behoefte aan beschermings middelen tegen dit nieuwe strijdmiddel en zoo werd het eerste «gasmasker" geboren. Het was echter nog zeer primitief en bestond uit een prop watten of textielstof, gedrenkt in bepaalde chemi caliën, welke prop met een band of een touwtje tegen mond en neus werd gedrukt; de oogen waren dus nog geheel onbeschermd, r Hoe primitief deze eerste „gasmaskers" ook nog waren, toch gaven zij eenige bescherming tegen het toenmalig gebezigde gas, hetgeen mag blijken uit het feit, dat bij een volgende gas-aanval door de Duitschers, n.l. twee dagen na de eerste, dus op 24 April 1<915,de Engelsche troepen, die inderhaast waren voorzien van deze „gasmaskers", slechts 1200 man verliezen leden, dus nog geen vierde deel van hun tevoren geleden verliezen. 'In den loop van het jaar 1915 werden deze „gasmaskers" ver vangen door doelmatiger ingerichte beschermingsmiddelen; in de eerste plaats werden de oogen beschermd door aparte brillen, die aanvankelijk ook nog zeer primitief waren, zoo ongeveer als mo- torbrillen, waarbij natuurlijk van behoorlijke gasdichte afsluiting nóg weinig sprake was. 848

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 74