Zoo heeft o. a. het Fransche masker een systeem, waarbij de oog glazen in het gelaatstuk zijn vastgeklemd met kleine haakjes. „Wur ging" b. v. is al zéér ondeugdelijk, vooral bij rubber-gelaatstukken, omdat door voortdurende druk het rubber op den duur zijn elastici teit verliest, z.g. „verteert", en dus gevaar voor gas-lekken ontstaat op de plaats van wurging. Ook het verwisselen van defect geraakte oogglazen is bij een wurg-systeem bezwaarlijk op het gevechts- veld mogelijk. Bij ons gasmasker A. zijn de oogglazen in de oogglasvattingen bevestigd middels een schroefsluiting, waarbij gaslekken zijn uit gesloten en waarbij verwisseling van eventueel defect geraakte oogglazen door den man zelf, mogelijk is. Groote verscheidenheid vindt men eveneens in de materialen waaruit de oogglazen zijn vervaardigd, en in den vorm er van. Als materiaal wordt gebezigd: celluloid cellon, cellophan, glas en tri- plexglas. Het beste van deze materialen is wei triplex-glas, dat, mits van goede kwaliteit, een groote stevigheid paart aan splinter-vrij heid, terwijl zelfs een geheel gebarsten triplex oogglas nog gasdicht kan zijn. Ronde oogglazen worden het meest gebruikt (makkelijker gas- dichte bevestiging in het gelaatstuk), doch men vindt ook ovale, ogiefvormige en zelfs vierkante oogglazen. Gasdichte bevestiging geeft echter bij al deze afwijkende vormen moeilijkheden. Bij alle bestaande oogglasconstructies heeft men echter met één zelfde kwaal te kampen, n. 1. met het verschijnsel van het „be slaan" der oogglazen aan de binnenzijde. Bij opgezet gasmasker toch is de lucht aan de binnenzijde van het gelaatstuk aanmer kelijk warmer en bovendien veel rijker aan waterdamp (uitade- mingslucht), dan de buitenlucht. Hierdoor condenseert de water damp tegen het koudere oogglas, aan welks binnenzijde deze waterdamp zich dan afzet in kleine waterdruppeltjes, welke tezamen het „beslaan" veroorzaken. Verschillende middelen zijn hiertegen aangewend in Duitsch- land werden daarvoor de z.g. Klar-Scheiben gebruikt, dat zijn aparte schijfjes cellophan, aan één of beide zijden bedekt met een gelatine-praeparaatdeze Klar-Scheiben werden met de gelatine- zijde naar binnen tegen de oogglazen geplaatst en de geconden seerde waterdamp werd nu door de gelatine-laag opgeslorpt, zoo dat zich geen druppeltjes kunnen vormen en de glazen dus niet „beslaan". Dit was inderdaad een uitstekend middel, doch er waren nadeelen aan verbonden. De Klar-Scheiben raakten na eenigen tijd „verzadigd", moesten dan uitgenomen en gedroogd worden bovendien raakte de helder heid op den duur in het gedrang en ontstond „verteekening" door oneffenheden of kromtrekken der gelatinelaag. Voor de tropen bleken de Klar-Scheiben absoluut ongeschikt, door hun sterke neiging tot beschimmelen. 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 81