Het oudste en beste middel tegen het beslaan der oogglazen is nog welhet gebruik van brillenzalf, een praeparaat, waarmee de binnenz\\ÓQ der glazen wordt bestreken. De werking hiervan is duidelijkdoor het aanbrengen van dat uiterst dunne vet-laagje wordt een soort „buffer" gevormd tusschen de warme lucht onder het gelaatstuk en het koudere oogglas (vet is n. 1. een slechte warmte-geleider) waardoor condensatie van de waterdamp wordt tegengegaan. Absoluut afdoende is dit middel echter nietbeslaan der glazen wordt er op den duur niet geheel mee voorkomen. Toch is dit de richting, waarin het verhelpen der kwaal moet worden gezochtde kwestie is alleen maar om een stof te vin den, die de juiste „buffer"-eigenschappen ook op den langen duur blijft behouden. Momenteel heeft schrijver dezes een prae paraat in beproeving, uit een mengsel bestaande, waarmede nu reeds het resultaat door hem werd bereikt, dat bij opgezet gas masker gedurende f2 uur geen beslaan der glazen plaats vond hoewel gedurende dien tijd stukken ijs tegen den buitenkant der oogglazen werden gedrukt. Natuurlijk zou het voorbarig zijn om thans reeds conclusies hieruit te trekken, de proefnemingen zullen door mij ook bij den troep en in uitgebreiden zin worden voortgezet, alvorens hierom trent nadere gegevens zullen kunnen worden gepubliceerd. De definitieve verhoudingen van de bestanddeelen van het mengsel zullen pas uit de proefnemingen in de praktijk kunnen worden vastgesteld. Resumeerende, kunnen wij thans de gevolgtrekking maken, dat ons huidige Gasmasker A. ontstaan is uit de ervaringen, die de ontwikkeling van verschillende bestaande gasmaskers hebben be ïnvloed, terwijl door perfectionneering van bestaande constructies en systemen thans een gasmasker in ons Leger is ingevoerd, dat in talrijke opzichten verre bovenaanstaat en technisch vrijwel vol maakt kan worden genoemd. Voor eventueel te houden theorieën over het H. T. M. G. heb ben wij een overzichtelijke staat samengesteld van de in dat voorschrift behandelde Chemische Strijdmiddelen met hun natuur kundige eigenschappen, herkenningsmethoden en wijzen, waarop zij op het gevechtsveld werden verspreid tijdens den wereldoor log. Deze staat is als bijlage opgenomen. 858

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 84