868 dan bij de hardnekkige verdediging. In het laatste geval (barrage de feux) moet het vuur dicht en diep zijn en lang kunnen worden volgehouden. Voor het vuurgordijn geldt alleen laatstgenoemde eisch. Met een Compie mitrs kan in gunstig overzichtelijk terrein een voldoend krachtig vuurgordijn worden gelegd op een front van 4 K- M., vurende op een max. afstand van 2000 m. in een sector van 550 °/o0 (de compie bestaande uit 6 sectien). Afgegeven worden storende vuren en vuur op oogenbliksdoelen. De zeer verspreid opgestelde mitrs moeten worden beschermd door inf.hiertoe is 1 compie op op een frontbreedte van 4 K. M. in open, zeer gunstig terrein voldoende. Mitrs zijn nagenoeg weerloos tegen pantserauto's en tanks; daarom behooren, afhankelijk van de terreinsomstandigheden een of meer stukken anti-tankgeschut in dit verde digingssysteem en, aangezien de aanvaller in het onzekere moet blijven om trent den waren aard van den geboden weerstand behoort ook eenige art. te worden ingedeeld. Een uitstekende camouflage is noodzakelijk. Daardoor en door de zeer verspreide opstelling van de elementen der verdediging, kun nen speciale maatregelen tegen luchtaanvallen achterwege blijven. Elke sectie milrs heeft een bewakings- en vuursector. Goede waarnemings mogelijkheid is noodzakelijk, daar anders het snel wisselen van doel onuit voerbaar is. De commandovoering vormt het moeilijkste probleem bij het organiseeren van een vuurgordijn. Alles gaat goed, zoolang de geheele keten intact is en de verbindingen in orde blijven, zoodat de berichten den comdt. bereiken en omgekeerd de bevelen bij de onderdeelen binnenkomen. In elk geval moet elke afd. een scherp omlijnde opdracht hebben en stand houden tot een te voren bepaald tijdstip. Telefonische verbinding moet zijn aangebracht tusschen den vak comdt. en de vooruitgeschoven waarnemers via de comdtn van de deelen, waarin het vak is verdeeld (vermoedelijk de mitr.-sectiecomdtn; en ook tusschen den vakcomdt. en de art. De telefonische verbindingen kunnen worden aangevuld door optische seinen (vuurwerkseinen.) Munitieaanvulling tijdens het gevecht is ongewenscht, omdat elke beweging in de nabijheid van de mitr. stellingen moet worden vermeden. Per zw. mitr. behooren 10.000 en per 1. mitr. 3.000 schoten in de stelling opgelegd te zijn. Tenslotte vestigt schr. de aandacht op de groote moreele verantwoordelijkheid, welke in dit verdedigingssysteem op de schouders van het kader rust, dat door de zeer verspreide opstelling in hachelijke gevechtsmomenten geheel op eigen initiatief in aangewezen. Een applicatorisch voorbeeld licht het voorgaande toe. M. W. No. 46, 11 Juni 1932. Onder den titel „Hinhaltende Kampfühning" wordt in No. 46 het artikel „Lösungvom Gegner bei hinhaltender Verteidigung" (I. M. T. No. 8) in een redactioneel opstel aan een nadere beschouwing on derworpen. Het probleem van het gevecht om tijdwinst is het bepalen van het tijdstip, waarop de weerstand moet ophouden en het uitwijken beginnen. Op hei bepalen van dit tijdstip zijn van invloed de bekende factor „terreinsgesteldheid" en de onbekende „sterkte en wijze van optreden van den aanvaller". Een weerstandzöne met een groot overzichtelijk schootsveld, met gelegenheid tot goed gedekte opstelling en voorzien van een sterke fronthindernis kan zonder bezwaar door een zwakke afdeeling langen tijd bezet gehouden worden en ook bij dag worden ontruimd zelfs al is de vijand tot op korten afstand genaderd. De verdediger kan voorts langer stand houden naar mate de vijand langzamer en meer stelselmatig nadert. Hoe ongunstiger het voorterrein is voor de vuuruitwerking en het terrein achter de voorste lijn voor het uitvoeren van den terugtocht, des te grooter moet de afstand tot den vijand blijven. Indien die terreinsomstandigheden niet medewerken dan bestaat er voor den A. B. maar één mogelijkheid om zich de leiding van het gevecht niet door een ver rassende doorbraak van de stelling over de geheele diepte uit handen te laien nemen, nl. door aan elk echelon een diepe weerstardszöne aan te wijzen, zóódanig, dat de vijand genoodzaakt wordt om voor den aanval op de volgende weerstandszöne (opnamestelling van de troepen uit de voorgelegen zóne) de opstelling zijner artillerie opnieuw te organiseeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 94