1 869 Het moeilijkst is het bepalen van het tijdstip, waarop het uitwijken moet aanvangen, voor de lagere commandanten, in het bijzonder voor den batal jonscommandant. Hij moet bepalen, wanneer de zware wapens uit het voorste deel van de verdedigingszöne zullen terugtrekken naar meer achterwaarts gele gen opstellingen. Daarvan hangt weer af tot welk tijdstip de lichte wapens, welke bij het gevecht om tijdwinst in feite slechts dienen om de zware wapens te dekken, moeten stand houden. Het bevel voor het terugtrekken mag hij slechts dan aan zich houden als hij het hem toevertrouwde terrein goed kan overzien of over zeer goede en zeker werkende verbindingsmidde len beschikt. Meestal zijn de omstandigheden op het gevechtsveld niet zoo gunstig, waardoor de bataljonscommandant het tijdstip voor het terugtrekken ook niet op een bepaald uur of op zijn nader bevel zal kunnen gelasten doch afhankelijk zal moeten stellen van de wijze van optreden des vijands, m. a. w. hij zal het bevel voor het uit de voorste lijn terugbrengen van de zware wapens dan toch afhankelijk moeten stellen van het bereiken van een bepaalde lijn door de voorste troepen van den vijand. Doet hij dat niet, dat loopt hij kans dat de troep öf eigener initiatief terugtrekt öf dat tegen den aard van de opdracht in het gevecht om tijdwinst overgaat in een hardnekkige verde diging. Luchtstrijdkrachten. M W 11 Juni 1932 No. 46. „Formaltaktik von Tagbombern" von htptm. a. D. Ritter. De noodzakelijkheid voor afdeelingen dagbombardeervliegtuigen om zich met mitr. vuur krachtig te verdedigen tegen aanvallende jagers, deed in de 2e helft van den wereldoorlog een aantal formaties ontstaan, waarvan werd gebruik gemaakt tijdens de vlucht, teneinde door ouderlingen vuursteun doode hoeken zooveel mogelijk te voorkomen. Schr. schetst en behandelt de voor en nadeelen van een vijftal formaties welke door afdeelingen bombardeer vliegtuigen in den oorlog werden toegepast. Verbindingsdienst. Postduiven. Militar Wochenblatt 4 Aug. '32 No. 5. Technischer Rundblik". Het militair gebruik van postduiven. In het Italiaansche leger wordt op grond van de oorlogservaringen de postduif beschouwd als een belangrijk middel voor berichtoverbrenging. Oen. Fabbri van het 3e Leger schrijft in „Lo Sport Colombofilo" over de resul taten, bereikt met Italiaansche duiven in den slag aan de Piave. Van de 600 duiven, welke op 15-6-'18 mede werden genomen in de stelling gingen er slechts 50 verloren, een gering aantal, als men in aanmerking neemt, dat postduiven in het algemeen slechts dan worden gebezigd als alle andere ver bindingsmiddelen falen, derhalve onder de moeilijkste omstandigheden. Onder de op de plaats van bestemming ontvangen postduilberichten waren 300 zeer belangrijke, o.a. dat van de overgang door de Duitschers over de Piave in den morgen van 15-6-'18. Dit bericht werd door de 61ste Divisie naar de andere deelen van het Leger met behulp van postduiven overgebracht. Ondanks de omstandigheid, dat een kunstmatige nevel het uitzicht belemmerde (waar door het oriënteeren der vogels werd bemoeilijkt) zijn evengenoemde berichten vóór de met andere berichtmiddelen overgebrachte op de plaats van bestem ming ontvangen. In Zwitserland heeft de postduivensport een groote vlucht genomen. De Staat bevordert deze sport en houdt er toezicht op, hetgeen den uitgebreiden en zeer goed functionneerenden militairen postduivendienst ten goede komt. Gebruik makende van de beste soorten postduiven (Antwerpsche, Luiksche en Brusselsche) is men er in Zwitserland in geslaagd duiven te fokken, die uit stekend voor hare oorlogstaak zijn berekend, niet alleen wat betreft vliegpres taties doch ook doordat zij vrijwel ongevoelig zijn voor de geweldig storende invloeden tijdens den slag. Als verbindingsmiddel öp het gevechtsveld (korte afstand10 a 20 K.M.) worden de duiven getraind met behulp van rijdende

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 95