873 „One no longer adjusts fire, one prepares it", is geen plaats in de Fr. doc trine, omdat de voorbereiding geen hoogeren graad van nauwkeurigheid kan verkrijgen dan V2 °/o van den afstand en 5 %0 zijdelings. Vandaar, dat een correctie en derhalve waarneming noodzakelijk is. Schrijver behandelt verder lucht- en aardwaarneming. Kampfwagen und artillerie. Obit, von Valckheim geeft in „Wehr und Waffen" van Juli 1932 enkele beschouwingen over de onderlinge ondersteuning van vechtwagens en artillerie. Dit vraagstuk is, met het opvoeren van de snelheden van de tanks (tot 65 km. door het terrein?) van steeds toenemend belang geworden. Vechtwagens en artillerie zijn in den grond geheel verschillende wapens; de eerste zijn zeer beweeglijk en snel, strijden op korten afstand en tasten den vijand ter plaatse in het terrein aan. De artillerie daarentegen werkt op grootere afstanden. Niet tegenstaande deze zeer groote verschillen streven beide in den aanval een zelfde doel na, n.l. ondersteuning van de eigen inf. en vernietiging a. a. van den vijandelijken weerstand. Vorengenoemd doel wordt het beste bereikt, door beide wapens „raumlich getrennt zum Einsatz" te brengen. In nauwen samenhang gebruikt daarentegen, kunnen zij elkander dermate hinderen, dat een van beide geheel uitgeschakeld moet worden. Dit kan b. v. gebeuren, wanneer de vechtwagens een doel aangrijpen dat door de artillerie reeds beschoten wordt. Een zeer strenge regeling van den aanval kan alleen uitkomst brengen. Aan den anderen kant daarentegen is de moderne vechtwagen buiten gewoon geschikt, met de artillerie samen te werken, omdat de groote snel heid het mogelijk maakt, „raumlich und zeitlich von der Artillerie getrennt" op te treden tegen eenzelfde doel. De moderne vechtwagen is volgens schrijver in staat de artillerie te vervangen. Volgens het Eng. Tankvoorschrift bestaat de samenwerking ter ondersteuning van de infanterie tusschen tanks en artillerie in wezen daarin, dat de te bestrijden doelen tusschen de beide wapens verdeeld worden. Schrijver wijster op, dat het terrein hier veelal de beslissende factor zal zijn. Een zeer belangrijke rol krijgen de vechtwagens te vervullen, wanneer de artillerie van stelling moet veranderen en voor een groot gedeelte tijdelijk niet schieten kanzij moeten dan de artillerie vervan gen. (N.o.m. kan echter, door oordeelkundige verplaatsing van de artillerie, waarbij tijdig de mogelijke stelling verandering onderkend moet zijn, in vele gevallen ongetwijfeld het grootste deel voortdurend van de artillerie in wer king blijven.) Wanneer de inf. de vijand, opstelling is binnengedrongen en de art. niet meer schieten kan valt deze taak toe aan de vechtwagens. De art. moet dan, door bestrijding van 's vijands artillerie en anti-tankwapens, de tanks bescher men. (Dit laatste komt in den bewegingsoorlog, welke schr. hier behandelt, wel zeer moeilijk voor. Juist het tijdig ontdekken van de zoo gevaarlijke anti tankwapens komt ons voor, het zeer zwakke punt te zijn). Schr. legt er den nadruk op, dat slechts duidelijke bevelen een goed samengaan mogelijk maken, waarbij ook de regeling in tijd, zoowel van den inzet van de vechtwagens, als van de tijdstippen, waarop het art. vuur wordt afgegeven, nauwkeurig moet zijn vastgelegd. Daarbij is een doorloopende verbinding, waartoe radiotele fonie moet worden toegepast, onontbeerlijk. Het artikel maakt t.a.v. de samenwerking een nogal optimistischen indruk. N.o.m. zal een en ander in de practijk nog al eens tot teleurstellingen leiden; een samengaan, zooals schr. zich voorstelt, zal dikwijls groote, zoo niet on overkomelijke moeilijkheden medebrengen. Nog steeds zijn wij zeer huiverig ten aanzien van het gebruik van de „tijdtafel" in den bewegingsoorlog. Mag theoretisch het vraagstuk van de samenwerking opgelost zijn, een practische oplossing is nog in geenen deele gevonden. Organisatie. In het Jutinummer van „The Journal of the Royal Artillery" bespreekt Maj. R.O. Cherry de organisatie van de (Engelsche) artillerie-brigade, welke een sterkte heeft van twee van onze afdeelingen (24 stukken).

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 99