„de flanc, nous étions surpnis nous-mêmes, disséminés en petites „colonnes sur un espace immense En omtrent bevel No. 18 in het bijzonder laat PALAT dan volgen „Un dernier ordre, donné dans la soirée du 20 aoüt, „concernait les opérations du 21, non sans les compliquer encore „davantage". Elk initiatief werd den korpscommandanten beslist verboden En toch bedroeg het legerfront 60 km„ en kon het clus van Stênay uit onmogelijk geheel tot in details worden geleid. Het kwam er nu op neer, dat de hoofdmachten van alle korpsen algemeene reserves vormden in de hand van den legercommandant. V. De gereedstelling tot den opmarsch. Nadat het bevel No. 18 van 19.00 bij de korpsen van het 4e Leger reeds in uitvoering was gegaan, vaardigde te 20.30 Joffre de volgende instructie uit Ordre au commandant de la IVe année de Stenay. Je vous autorise a porter, dès cette nuit, de fortes avant- gardes de toutes armes sur la ligne générale Bièvre, Paliseul, Bertrix, Straimont, Tintigny, pour assurer les débouchés de votre armée au dela de la Semoy. Le mouvement de foute l'armée sera prêt a être entamé sur un simple télégramme d'exécution. La direction générale du mouvement sera sur Neufchateau. La route Jametz, Bazeilles, Ecouviez, Virton, Sainte-Marie est a la disposition de la Ille armée. J. JOFFRE. 20 aoüt, 20 h. 30. Op de Kaarten 1 en A is het bevel duidelijk te volgen. Ik wijs op het verschil tusschen deze instructie en de directive van 9.30. „Fortes avant-gardes de toutes armes" zijn bepaald offensieve groepen, terwijl de „détachements avancés" een ver dedigende taak hadden. De frontlijn Bièvre Tintigny en de richting Neufchateau wij zen nog steeds op eene aanvalsrichting N. O. (zie Kaart 1) daartegenover brengt het toewijzen van den weg Jametz Sainte- Marie (B 4) aan het nevenleger (zie Kaart A) den opmarsch N. O. voor het 4e Leger leelijk in het gedrang. Na ontvangst van dit bevel van Joffre, gaf de commandant van het 4e Leger, die zoo juist wel wat voorbarig zijn „ordre No. 18" had uitgevaardigd, dat den rechtervleugel van het 4e Leger nog meer in de knel bracht dan Joffre het al deed, haastig 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 9