Joffre antwoordde dan ook, dat hij „en ce moment du moins" niet op het voorstel kon ingaan, en gelastte opvolging van de ge geven bevelen nl. verdediging aan de Maas in de lijn Montmédy- Sédan, „d'oü vous ne devrez partir que sur mon ordre". Intusschen had de Generaal De Langle de Cary al vast een voorloopige instructie uitgegeven aan de officieren-inlichter van de legerkorpsen voor het geval Generaal Joffre wèl op het voorstel zou ingaan om onverwijld op te rukken. Deze instructie werd nu weer ingetrokken en vervangen door een bevel van 20.30, dat aldus aanving „L'instruction No. 147/3 dictée aux officiers de liaison a titre „de prévision est annulée et sera détruite. „Les corps d'armée ne se porteront pas en avant demain 17. „Ils s'organiseront sur les positions qu'ils occupentetc." Ik vermeld deze voorvallen om er de aandacht op te vestigen, dat de legercommandant, die zijn onrust niet kon bedwingen en al vast vooruitliep op de uitvoering van de door hem aan den Op perbevelhebber gedane voorstellen, daardoor het uitgeven van contra-orders enkele uren later noodzakelijk maakte, zoodat de lagere staven en de troepen allerlei voorbereidingen voor niets hadden gemaakt. Later herhaalt hetzelfde zich (nl. in den nacht van 20/21 Augustus) maar dan is die voorbarigheid de oorzaak van heel veel wrijving, gepaard aan groote vermoeienissen voor de troepen, wat te bedenkelijker is, omdat die troepen weinige uren later in een van de zwaarste gevechten van den wereldoorlog zul len worden gewikkeld II. Voorspel van den opmarsch. Op 18 Augustus te 8.00 gaat van het Groote Hoofdkwartier de „Instruction particulière No. 13" uit aan de 3e, 4e en 5e Legers (zie Neufchateau blz. 540, slot van punt lib) als aanvulling van de „Instruction particulière No. 10" van 15 Augustus. Ten aanzien van het 4e Leger bepaalt de nieuwe instructie het volgende „La 4me armée, a laquelle sont rattachés jusqu'a nouvel ordre „le 11 corps et la 52 et 60 divisions de réserve, s'établira face „au nord-est de manière a pouvoir déboucher du front Sédan, „Montmédy, Jametz, en direction générale de Neufchateau „En attendant l'ordre de passer a l'offensive, la 4me armée „s'organisera sur le front général indiqué". Op 19 Augustus blijft het 4e Leger dan in het aangewezen front Jametz, Montmédy, Sédan en wordt alleen het bericht ontvangen, dat het leger op 20 Augustus zal worden versterkt met hei 9 C. A. en de Division Marocaine, terwijl het Hoofdkwartier van het 4e 776

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 2