Vredestaak. De algemeene taak van den medischen dienst in vredestijd omvat ten eerste het voorkomen van ziekten, in de tweede plaats de geneeskundige verzorging en behandeling. De plichten van de officieren van gezondheid zijn in de Engel- sche reglementen als volgt omschreven: a.) Zij zullen de aandacht van de commandeerende officieren vestigen op alle prophylactische en therapeutische maatre gelen, welke volgens het oordeel van den medischen dienst kunnen leiden tot het behoud van den goeden gezondheids toestand van den troep of tot de vermindering of voorkoming van ziekten in het leger. b.) Verder is hun opgedragen de medische behandeling en ver zorging der zieken en gewonden, de leiding en organisatie van de militaire ziekeninrichtingen; de zorg voor opslag en tijdige aanvulling van medische benoodigdheden en het ver zamelen van medisch-statistisch materiaal. c.) Zij kunnen belast worden met de contröle op de kwartier- zieken; het commando over medische eenheden en het bevel over officieren en soldaten niet tot den geneeskundigen dienst behoorend en welke daaraan gebeurlijk zijn verbonden. d.) Het onderricht van het personeel van den M. G. D. e.) Verschillende functies met betrekking tot het beoordeelen van de physieke geschiktheid van voor speciale functies bestemde candidaten, van recruten en anderen, dus kortweg voor onze commissie-aangelegenheden. De vredessamenstelling van den M. G. D. moet straks de kern vormen voor den medischen dienst in oorlogstijd. Zij is echter onder normale omstandigheden geheel ingesteld op de voorziening in dagelijksche medische hulp der verschillende garnizoenen, draagt dus het karakter van een zuivere vredesorganisatie en bestaat dan ook uit eenheden (klinieken, poliklinieken), die geens zins op de oorlogsbehoeften zijn ingesteld. Specialisatie. Als uitvloeisel van de moderne ontwikkeling der medische wetenschap is een sterke specialisatie ontstaan, die niet beperkt is gebleven tot de officieren van gezondheid, maar ook haar weer klank heeft gevonden onder het lagere personeel van den M. G. D., waarvan een belangrijk deel tegenwoordig wordt opgeleid voor speciale diensten als dienst in de Röntgenkamer, laboratorium, chirurgische-, zanderafdeeling enz. Dit specialisme heeft eenerzijds geleid tot verhoogde uitgaven voor de aanschaffing en het onderhoud van de noodige speciale installaties, maar anderzijds een grootere centralisatie der behan- 974

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 100