heden, die niet in het minst op de werkelijke oorlogstaak zijn ingesteld. Medisch-taktische oefeningen in het terrein worden weinig ge houden zij veroorzaken weliswaar een tijdelijke opleving van de belangstelling voor de problemen van militair-medischen aard, maar al spoedig is de interesse weer verflauwd onder den invloed van het dagelijksche, zuiver medische werk. Weliswaar worden geregeld officieren van gezondheid bij manoeuvres ingedeeld, maar ook hier zijn zij meestal door hun medische werk weinig in de gelegenheid het tactisch gebruik van de troepenonderdeelen gade te slaan en te volgen, terwijl toch een algemeene kennis van deze materie voor hen van het grootste belang is, opdat zij straks zelf de medische eenheden in de voorste linies zoo goed mogelijk tot hun recht zullen doen komen. Deze toestand is tot op zekere hoogte mede te wijten aan economische factoren, zooals de beperkte toegestane gelden voor troepenoefeningen. Hierbij zal de geneeskundige dienst zich moeten neerleggen, maar daarom is het juist noodzakelijk zich helder rekenschap te geven van den toestand, die onvermijdelijk zal ontstaan wanneer de officieren van gezondheid, gewend aan het rustige vredeswerk, plotseling gesteld zullen worden tegenover de daarvan hemelsbreed verschillende werkelijke oorlogsomstan digheden. Een snelle aanpassing aan de gewijzigde verhoudingen is dan noodig, een aanpassing die bij den M. G. D. grooter zal moeten zijn dan voor elk ander wapen of dienstvak en die, mocht het eens zoo ver komen, alleen door een bijzonder goede voorbereiding zal kunnen worden verkregen. Aanvulling met reserve-personeel in oorlogstijd. Bij de voorbereiding van den geneeskundigen dienst voor haar oorlogstaak zal mogen rekening gehouden worden met eventueele, vrijwillig aangeboden, medische hulp, waardoor het corps reserve officieren van gezondheid dan nader kan worden aangevuld. Voor het lagere geneeskundig personeel in tijd van oorlog vormt de militaire hospitaalreserve de belangrijkste aanvulling. Zij is gesticht door de St. John Ambulance Brigade en door het St. Andrews Ambulance Corps. Deze reserve, die bestaat uit zorg vuldig uitgekozen personen, grondig onderlegd in het verleenen van eerste hulp, ziekenvervoer en elementaire ziekenverpleging, zal tot taak hebben in de militaire hospitalen van het achterland het M. G. D. personeel te vervangen, dat alsdan zelf benoodigd is voor den dienst op het oorlogsterrein. De waarde van deze reserve werd bewezen in den wereldoorlog. Een verdere bron van vrijwillige hulp is die, welke is samen gevat in het kader van de Voluntary Aid Detachments, Deze bri- 979

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 105