gades worden geoefend en in stand gehouden met het speciale doel hulppersoneel te kunnen leveren in het etappengebied. Zij bestaan voor een groot deel uit vrouwelijk personeel. Het ter beschikking stellen van materieele hulpmiddelen (bran cards, tenten, ziekenkleeding a. a.) voor den M. G. D. behoort niet tot de oorlogsvoorbereiding van deze particuliere hulporganisaties. Dergelijke hulpverleening ontstaat meestal pas in den loop van den oorlog. Zij kan bij geneigdheid tot het brengen van geldelijke offers door het publiek, zooals in den wereldoorlog, geweldige afmetingen aannemen en van onschatbare waarde worden. Medische verhoudingen in een toekomstigen oorlog. Volgens de gangbare meening is het waarschijnlijk, dat in een toekomstigen oorlog het leger zal bestaan uit eenheden, in samen stelling niet veel afwijkend van die van vroeger. Alleen zullen zij wellicht iets kleiner zijn en sneller verplaatsbaar door veelvuldi- ger gebruik van motortractie. Verder zal, wellicht nog meer dan vroeger het luchtwapen op den voorgrond treden. De ver doorgevoerde mechaniseering, die noodig is voor het snelle verplaatsingsvermogen en het vermeerderde gebruik van automatische wapens, leidt als vanzelf onze aandacht naar de manschappen, die deze ingewikkelde machinerieën zullen moeten bedienen. De mensch is hierbij genoodzaakt om zich aan de door hem zelf geschapen machines aan te passen. Meermalen is gewezen op de verandering, die deze voortschrijdende mechanisatie op de mentaliteit van den soldaat zal uitoefenen en bijzondere aandacht ware dan ook te schenken aan de psyche van lien, die deze hoogst-gemechaniseerde eenheden zullen hebben te bedienen. Uit de opgedane ervaring blijkt, dat in dat opzicht de gezonde militair in vredestijd een merkwaardig groot vermogen bezit, om zich aan te passen aan de verantwoording en de inspanning, die van hem gevergd wordt bij het bedienen van deze wapens (jacht vliegtuigen, luchtafweergeschut, duikbooten). Toch kan het opdrijven van geestelijke en lichamelijke functies onder de speciale omstandigheden, voorkomend bij monderne oorlogsmachines als tanks en gevechtsvliegtuigen wel leiden tot een bovenmatige inspanning en uitputting. Welk bijkomstig effect de werkelijke oorlogsomstandigheden zullen hebben op dit vraagstuk zal nog moeten worden onder zocht. Men mag verwachten, dat hierbij de psychologische reactie meer dan de physieke gesteldheid van het personeel den doorslag zal geven. Medische dienst bij een tankcorps. Een geheel nieuw probleem stelt het gebruik van tanks en pant serwagens voor het verzamelen en afvoeren der gewonden. Een 980

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 106