tank beweegt zich zonder moeite en met groote snelheid over zeer ongebaand terrein en eventueel onder dicht infanterievuur onverstoorbaar voorwaarts. Het behoeft geen betoog, dat het practisch onuitvoerbaar is voor eenige medische formatie, om een aldus oprukkend tankbataljon op korten afstand te volgen. De gewonden in de tanks kunnen dus niet worden geëvacueerd gedurende den tijd dat deze in actie zijn en het afvoeren der gewonden zal dus moeten worden uit gesteld tot na het terugtrekken van de tanks uit het gevecht. Dit brengt de noodzakelijkheid met zich zoo spoedig mogelijk als de gevechtsverhoudingen zulks toelaten de medische transport middelen en personeel alsdan in snel tempo te doen oprukken, waarvoor dus een groote bewegelijkheid der, dan liefst gemecha niseerde, medische formatie een dringende eisch is. Onder bij zonder ongunstige omstandigheden verkeert het eventueel gewonde tankpersoneel gedurende een lange afstandsverkenning, waarvoor deze eenheden nogal eens worden gebezigd. Teneinde de be wegingsvrijheid van het overige personeel niet te belemmeren zullen dan onder zekere omstandigheden zwaargewonden over boord gezet moeten worden op het gevechtsterrein of eventueel in handen van den vijand achtergelaten. Of bij de toekomstige ontwikkeling van het tankwapen zich de noodzaak zal openbaren officieren van gezondheid, voorzien van eenige medische accomodatie in de tanks zelve in te deelen, maakt nog een punt van strijd uit. Een misschien nog meer omstreden kwestie is, de vraag of een deel van de ziekenauto's van de moderne gemechaniseerde veldambulances al of niet gepantserd zullen moeten zijn. Een bevredigende regeling voor den afvoer van gewonden uit tankafdeelingen in actie is, zoolang het meenemen van reserve- onderdeden voor de menschelijke machinerie onmogelijk is, nog geenszins gevonden. In verband met deze ongunstige verhoudingen voor eventueel verwond tankpersoneel zal bij hen wel bijzonder zorgvuldig op de aanwezigheid van een hoog moreel moeten worden gelet. Organisatie van den M. G. D. in de toekomst. De door mechaniseering sterk verhoogde mobiliteit der leger- onderdeelen, zal ongetwijfeld ook een reorganisatie van den me- dischen dienst te velde noodig maken. Het algemeen hygiënische vraagstuk van het voorkomen van ziekten zal daarentegen niet van aspect veranderen. Wel zal om een toekomstigen oorlog met vertrouwen tegemoet te kunnen gaan, de medische organisatie ter voorkoming van ziekten een hoogen trap van doelmatigheid moeten hebben bereikt. Met pijnlijke nauwkeurigheid moeten bij de oorlogsvoorbereidingen alle factoren in beschouwing worden genomen, die den gezondheidstoestand van den troep ongunstig 981

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 107