zouden kunnen beïnvloeden. In het licht der moderne wetenschap en door de verkregen ervaring moet ernaar gestreefd worden met grootere nauwkeurigheid dan ooit te voren de verliezen te schatten, die zullen worden verwacht, als gevolg van het optreden van endemische en epidemische ziekten, met welke gegevens ook de andere wapens en diensten van het leger dan kunnen rekening houden bij het opmaken van hun plan de campagne. Bij den strijd tegen deze ziekten blijven de prophylactische inentingen tegen typhus, pokken, cholera, dysentrie wel ons mach tigste wapen. Van den hygiënischen zin van de militairen zeiven, moeten wij ons daarentegen in tijd van oorlog geen al te hooge voorstelling maken. Zij zullen er wel zelden toekomen nog prophy lactische maatregelen te treffen tegen een voor hen onzichtbaren vijand als de typhus- of dysenteriebacil, wanneer zij al de handen vol hebben met zich te beschutten tegen dien anderen, maar al te goed merkbaren vijand. Als gevolg van de te verwachten groote mobiliteit in een toekomstigen oorlog zullen ook de hulp-en hoofdverbandplaatsen gemakkelijker verplaatsbaar gemaakt dienen te worden. Zij zullen ook veelvuldiger moeten worden opgericht en afgebroken. Ais eerste stap in deze richting mag worden beschouwd de tegenwoordige veldambulance van een cavaleriedivisie in het Engelsche leger, die geheel is gemechaniseerd en zich uiterst snel kan verplaatsen. Zij bestaat uit een staf, een hoofdverbandplaats- afdeeling, waarbij 12 zeswielige ziekenauto's zijn ingedeeld, verder uit 4 kleine, zeer mobiele onderafdeelingen, ieder bestaande uit een lichte vrachtauto waarop het medische materieel en personeel, een kleine auto voor een officier van gezondheid en tenslotte een ordonnans op een motorrijwiel. Zij kunnen ieder eventueel een hulpverbandplaats oprichten. Deze kleine mobiele hulpverband- plaatsafdeelingen der Engelsche cavalerie komen vrijwel overeen met onze geneeskundige formatie bij een afdeeling houwitser artillerie, die ook bestaat uit een officier van gezondheid zonder eigen auto, doch in het zijspan van den motorwielrijderordonnans en een bakauto, waarin het personeel (2 ziekendragers) en het materieel. Ook de veldambulances ten gebruike bij de infanterie divisies zullen op haar beurt in de toekomst een dergelijken vorm moeten aannemen. Op het oogenblik hebben zij nog deels paarden-, deels automobieltransportmiddelen, maar het personeel verplaatst zich nog grootendeels te voet, eveneens als zulks nog bij onze Indische hoofdverbandplaatsafdeelingen het geval is. Sinds den wereldoorlog bestaat verder de neiging om bij de oorlogsformatie van de verbandplaatsen het aantal ziekendragers te beperken. Dit houdt verband met het streven om het vervoer van de gewonden per draagbaar zooveel mogelijk te beperken door het rollend materieel zoover mogelijk naar voren te brengen, dus zoo dicht mogelijk achter de strijdende troepen aan te trekken. De invoering van de 6-wielige ziekenauto's, door middel van een 982

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 108