rupsband geschikt gemaakt voor geaccidenteerd terrein, is een uitvloeisel van dit streven. Terwijl wij mogen aannemen, dat zoodoende de hulpverband- plaatsen ook dichter bij de voorste linie zullen worden opgericht dan vroeger, zullen door de verbeterde en snellere transportmoge lijkheden de hoofdverbandplaatsen verder naar achteren kunnen liggen, terwijl ook de afstand van de veldhospitalen tot de hoofd verbandplaatsen aanmerkelijk verlengd zou kunnen worden. Het over lange afstanden door middel van ziekenautoconvooien transporteeren der gewonden naar de evacuatiehospitalen zal echter dikwijls met hooge vervoerkosten gepaard gaan en in vele gevallen noodlottig voor de gewonden kunnen zijn. Met uitzondering van die gevallen, waarbij een afdeeling ageert op grooten afstand van de hoofdmacht en waarbij dus geen andere wijze van evacuatie mogelijk is, zullen wij in het algemeen ongaarne gewonden per ziekenauto over afstanden langer dan 50 a 60 mijl, dus 75—90 k.m. vervoeren. Beter zal dan een keten worden opgericht van evacuatiehos pitalen, die ieder voor zich in staat zijn, door sprongsgewijze verplaatsing, zich aan de gewijzigde omstandigheden van het ge vechtsfront aan te passen. Dit verplaatsen gaat dan bij voorkeur volgens het haasje-over systeem (leap-frogging zooals de Engel- schen zeggen) waarbij een deel der evacuatiestations op hun plaats blijft en de andere meer dan één etappe naar voren gaan (haasje over springen). Om dit doel afdoende te bereiken, zullen ook deze evacuatiestations een groote bewegingsmogelijkheid moeten bezitten. Luchttransport. Ter bevordering van een snellen gewondenafvoer kan ook dik wijls met succes gebruik gemaakt worden van al of niet speciaal daarvoor ingerichte vliegtuigen. Het luchttransport van gewonden is niet iets nieuws. Het is reeds met succes beproefd sinds het jaar 1923 toen in Marokko de Fransche troepen ageerden. De Commandant van Fransche luchtstrijdkrachten aldaar de Luit. Kol. Cheutin, gaf in zijn boek „1'Aviation Sanitaire au Maroc" als zijn oordeel te kennen, dat deze methode van gewondentransport niet gevaarlijker en even min kostbaarder was dan de andere moderne methoden van transport der zieken en gewonden. Zij heeft verder het voordeel, dat de treinafdeeling van de gevechtseenheid, waarbij anders de gewonden zoolang verblijven, wordt ontlast en ook de beveili ging van deze transportcolonnes daardoor wordt vergemakkelijkt. Speciaal in die gebieden, waar de wegen slecht zijn en het spoorwegvervoer beperkt, dus ook in onze buitengewesten, zal in oorlogstijd of bij gewapend verzet spoedig de behoefte gevoeld worden aan ziekentransport door ambulancevliegtuigenveelal zullen echter voor de verwezenlijking daarvan de financieele con sequenties een hinderpaal vormen. 983

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 109