Samenwerking met andere onderdeden van het leger. Bij het uitvoeren der medisch-hygienische maatregelen zal sa menwerking met en steun van de troepencommandanten voor den geneeskundigen dienst onontbeerlijk zijn. Maar ook voor een vlot verloop van het verzamelen en afvoeren der gewonden is een succesvolle samenwerking met andere onderdeelen van het leger en wel speciaal den generalen staf, de intendance en den dienst van aan- en afvoer van vitaal belang. Deze coöperatie is ten slotte de spil waar alles om draait. In vroeger tijd was het de algemeene publieke opinie alsook de meening van vele officieren in het leger, dat zoolang er maar goede doktoren, chirurgen en verpleegsters op het oorlogsterrein aanwezig waren, alles wel terecht zou komen. Dit is de typische zienswijze van hen, die zich steeds blindstaren op de functie van den medicus als genezer, maar die daarnaast over het hoofd zien het overweldigende belang van de organisatie, die in oorlogstijd onontbeerlijk is om hem in staat te stellen die functie naar be- hooren te vervullen. De geneeskundige dienst zou in den oorlog kunnen gaan met het beste stel chirurgen, practici en hygiënisten, dat het land zou kunnen opleveren en toch zou dit niet baten als er daarnaast niet een goed opgezette, en soepel functionneerende organisatie bestaat, voor het oordeelkundig verzamelen, snel afvoeren en doel matig onderbrengen van de gewonden. Dit is in den loop der historie veelvuldig bevestigd en verklaart in weinig woorden de ongelukken en misverstanden, die bij de geneesk. diensten in vroe gere oorlogen helaas geenszins tot de uitzonderingen behoorden. M.H. Het geheim van het succes ligt dan ook in een weder- keerig begrijpen en een zoo groote mogelijke samenwerking tus- schen de algemeene legerleiding en den medischen dienst. Van de zijde van den staf eischt zulks een juiste waardeering van de medische problemen en de erkenning van hun onmisken- baren invloed op het verloop van het veldtochtsplan en daarnaast een grondige kennis van de organisatie van den geneeskundigen dienst te velde. Van den kant van den geneeskundigen dienst is daartoe be- noodigd, naast zuiver medische capaciteiten, een diepgaande ken nis van de militaire organisatie en van de moeilijkheden bij op- marsch en terugtocht, eigen aan het leger in zijn geheel. De medische dienst geve er zich volkomen rekenschap van dat de militaire eischen in de eerste plaats komen. Bij aanvragen om plaatselijke versterking van medische hulp, zal, nadat de noodige toelichting door den generalen staf is ver strekt, de daaraan toegevoegde o.v.g. in staat moeten zijn in elke gegeven omstandigheid het binnengekomen verzoek om extra medische hulp, nauwkeurig op haar juiste waarde en belangrijk heid te schatten. 984

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 110