Wanneer dan na nauwgezette overweging aan de aanvraag niet kan worden voldaan in verband met de eischen van den M.G.D. elders, dan zal bij een goede samenwerking de andere partij zich gaarne bij deze beslissing neerleggen, ook wanneer straks het grooter aantal gewonden en dooden anders zoo gereede aanlei ding zou kunnen zijn tot kritiek op het beleid van den genees kundigen dienst. Ter illustratie van de fundamentueele beteekenis van deze samenwerking moge ik U eenige passages aanhalen uit het laat ste boekdeel van den „Medical History of the War". Wij lezen daarin het volgende omtrent den werkkring van den legerarts. „De divisie- of legerarts, die geregeld van den staf de rapporten betreffende het gevechtsverloop ontvangt, leidt daaruit af het aan tal te verwachten dooden, gewonden en vermisten. Hij is aldus in staat zich eenig denkbeeld te vormen van het aantal personen, waarop bij de resp. medische formaties zal moeten worden gere kend. Dit getal wordt ruwweg gesplitst aan de hand van de bekende statistische gegevens in percentages loopende, zittende en liggend te vervoeren gevallen. Totdat de noodige plaatselijke ondervinding is verkregen, kunnen bij benadering deze percentages genomen worden op 3O°/0 loopend en 70 °/0 zittend of liggend vervoer. Door bovendien den afstand te schatten, waarover de gewonden middels draagbaren moeten worden vervoerd alvorens te kunnen worden overgebracht in eenig mechanisch voortbewogen vervoer middel, d. i. dus bij ons de afstand gevechtslinie—wagenplaats, wordt een werkbasis verkregen voor de berekening der benoo- digde extra hospitaalruimte, het aantal extra-ziekendragers, de 'hoeveelheid extra-brancards en dekens. Wanneer de transportmiddelen, waarvan de geneeskundige dienst is voorzien, alsdan onvoldoende worden geacht om het berekende aantal gewonden te vervoeren, worden extra-ziekentransportmid delen aangevraagd en/of militaire vrachtwagens en gebruiksvoer- tuigen gerequireerd. In beide omstandigheden is een voldoende tijdspeling en voorafgaande waarschuwing der betrokken diensten noodig, opdat de voorzieningen soepel zullen verloopen en het normale verkeer van en naar het gevechtsterrein zoo min moge lijk wordt gestoord". Het spreekt vanzelf, dat evenals alle andere militaire manoeu vres ook het samentrekken van medische eenheden op voor den vijand onopvallende wijze dient te geschieden. Dit, gevoegd bij de problemen van het transport per spoor en te water, en de moeilijkheden bij de voorziening in behoorlijke hospitaalaccomodatie aan het front zoowel als in het achterland, geeft een indruk hoe veel omvattend het veld voor samenwerking van den geneeskundigen dienst met andere militaire eenheden kan en moet zijn. Een klassiek voorbeeld van gebrek aan samenwerking bezitten wij in het historische rapport, opgemaakt na de aankomst van 985

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 111