alleen een imitatie van de Chineesche eedgenootschappen in hpt vaderland waren. In ons Indië heeft men ze te beschouwen als republieken in het geheim, als de kongsi s uit oudere tijden, door de met asso ciatiegeest behepte Chineezen heimelijk gevormd, toen het hun niet meer veroorloofd was, die kongsi's openlijk in stand te houden; zoolang het zelfstandig kongsiwezen bloeide was er ook geen reden tot oprichting van geheime genootschappen en be stonden deze dan ook niet. Èn door hun kongsi's, èn door hun geheime eedgenootschap pen hebben de Chineezen ten slotte getracht hun macht onder ling uit te breiden en hun zelfstandigheid tegenover het Neder- landsche Gezag te verdedigen. Geboren en getogen op Nederlandsch grondgebied, en persoonlijk veelal onbekend met China, hebben de Chineezen in deWester- Afdeeling van Borneo, zulks in tegenstelling met dez.g. „Pra- nakan-Chineezen" van de overige gebiedsdeelen en speciaal van Java—, blijk gegeven, eigen nationaliteit, zeden en gewoonten te kunnen behouden en toonen zij heden ten dage nog een leven dige belangstelling voor de Chineesche vraagstukken in het moe derland. 2) Men zal dus n. m. m. voortdurend rekening hebben te houden met hun steeds politiseerend karakter, een karakter, dat bij elke verwikkeling geneigd is aan een drang naar ongebonden zijn toe te geven. En van Bestuurswege wordt,—voor zoover bekend—, aan dit overigens nijvere en belangrijke gedeelte van de bevolking dan ook de noodige aandacht besteed. II. BEWAPENING en VECHTWIJZE. Bewapening. Tot de offensieve handvuurwapenen behoorden de tjonto's of ijanto's en de z. g. Dajaksche geweren. De blanke wapens waren de lansen, handzwaarden en dolken. Het voornaamste vuurwapen was de tjonto tjantozijnde een pijp of buis van gesmeed of gegoten ijzer of van koper, lang 1.50 of 2.25 Ned. el met een ijzerdikte van */2 tot 3/4 duim, een trechtervormige tromp, van achteren gesloten met een kulas en van een groot zundgat voorzien, doch zonder laadstok of aanzetter. Het wapen had een inrichting voor opgelegd schieten, door dat op 3/4 afstand van den tromp een soort statief was aange bracht, waarin de loop op- en neerwaarts kon draaien, en dat 885 Ontleend aan Van Rees „Montrado". 2) Tijdens het jongste optreden van de Japanners bij Shanghai was er steeds een groote opwinding te Pontianak bij aankomst der Singapore-booten •welke de nieuwste berichten omtrent het Shanghai.front brachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 11