Hoewel er telkens bij de behandeling van de verschillende krijgsverrichtingen voldoende gelegenheid zal zijn, om te wijzen op de vermeende oorzaken van succes of échec, als gevolg van de toepassing van de algemeene strategische of tactische beginselen, zij nu reeds aangestipt, dat ook voor wat betreft het optreden tegen Chineezen historisch is komen vast te staan, dat met de volgende principes terdege rekening dient te worden gehouden a. het staatkundig doel moet rekening houden met de beschik bare militaire middelen. b. bij den aanvang moet steeds een duidelijk militair doel worden vastgesteld. c. er is voortdurend een behoorlijke samenwerking noodig van politiek en strategie. d. de operatiën moeten voldoende voorbereid zijn vooral de verpleging mag daarbij niet worden onderschat. e. na het bereiken van het hoofdoperatie-object of van de operatie-objecten, mag de expeditie nooit als geëindigd wor den beschouwd, omdat steeds rekening moet worden gehouden met het feit, -dat de verzetspartij zich oplost, om hetzij den geurilla-oorlog te voeren, hetzij de omstandigheden af te wachten voor een hereeniging van de strijdkrachten. Een rusteloos patrouilleeren in alle richtingen zal dan nog noodig zijn, totdat kan worden vastgesteld, dat het verzet overal gebroken is, de orders van hoogerhand worden opge volgd en de bevolking naar de woonplaatsen terugkeert en aan den arbeid gaat. f. de Leiders van de expeditie (zoowel civiele als militaire Leiders) moeten voorzien zijn van behoorlijke instructiën. Wij zullen hierna de afzonderlijke operatiën aan een cri- tische beschouwing onderwerpen en daarbij telkens de des betreffende instructiën bespreken, juist om daardoor die operatiën reeds in de kiem te kunnen beoordeelen. IV. MILITAIRE VERRICHTINGEN. Eerste periode. 1818. Exp. Muntinghe. In 1816 riepen eenige Int. vorsten in de Wester-Afdeeling van Borneo, die in onderlingen twist waren geraakt, na het herstel van het Ned. gezag, de hulp in van het Ned. Ind. Bestuur, ten einde aan hun onderdanen rust te verschaffen en hun eigen gezag te verzekeren. Eerst in 1818 kon de Regeering er echter toe overgaan hare bemiddeling te verleenen en werd de Hr. van Boekholz als com missaris naar Borneo gezonden met een hem vergezellende troe- 889 EERSTE OPTREDEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 15