penmacht, welke onder het commando stond van den Majoor der Infanterie Muntinghe. De exp. sterkte bedroeg 600 man, Europeanen en Ambonneezen. Het politiek doel luidde: „Langs diplomatieken weg te trachten de gestoorde orde te handhaven en door vernieuwde contracten, het gezag der Inl. vorsten tegen binnenlandsche en buitenlandsche vijanden te versterken". Een militair doel was er niet. De expeditie ging om „met meer klem" te kunnen handelen en verder om de streken tegen over rompelingen en aanvallen der zeeroovers te beveiligen". Wat het militair gedeelte van de actie betreft, werd het dan ook een „militaire promenade" zonder meer. Kon het anders Naar mijne meening niet, want men verkeerde, althans militair, in absolute onkunde over Borneoeen kaart bestond niet eens bij het militair departement. De expeditie moet men daarom meer beschouwen als een militaire orienteeringstocht en bovendien om later de militaire bezettingen te kunnen leveren. Voor latere acties was die expeditie in elk geval niet zonder belang Nergens werd verzet ondervonden en zonder eenige verrichtin gen werd de expeditie na een tocht door de Wester-Afdeeling ontbonden en vertrok een gedeelte daarna naar elders, terwijl de rest van de troepenmacht verdeeld werd over verschillende posten, o. a. Pontianak, Sambas en Mempawa. Vermeld dient echter, dat volgens Veth de Chineezen van Montrado al begonnen met geen gevolg te geven aan den oproep van den Regeeringscommissatis van Boekholz, om in Sambas te komen voor allerlei besprekingen. Hiertegen werd niets gedaan. 1819. Reeds het volgende jaar ontstonden de eerste strubbelingen met de Chineezen, die geen krachtige inmenging van het Bestuur ontdekkende, de rustige Nederlanders niet vreesden. De eerste relletjes begonnen met een openlijke aanranding van den Officier, Commandant van Mempawa, op den pasar en aanleg van versterkingen om Mempawa, welke acties eerst werden ge staakt, toen de Panembahan actief ingreep, door de Chineezen met een aanval met zijn troepen te bedreigen. De bezetting van Mempawa bleek te zwak. Toen als gevolg van de arrestatie van een lid van de „Lan Fong" kongsi door den toenmaligen Resident van Pontianak Hartman, het kampement op 14 December door een 800 Chi- Zie Veth. Borneo's Wester-Afdeeling; Geographisch-Statistisch-Historisch. 890

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 16